Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sazka dluží tělovýchovným jednotám stovky milionů korun

Sport

  16:25
PRAHA - Stále více tělovýchovných jednot a sportovních oddílů v Česku zápolí s existenčními problémy. Chybějí jim peníze na dopravu na soutěže, na údržbu sportovišť, na energie i nájmy.

Ředitel Sazky Aleš Hušák. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) dostal v letošním roce od Sazky zatím jen třetinu z domluvených 290 milionů korun. Oddíly pocítily také odliv sponzorů, související s hospodářskou recesí.

"Letos ČSTV obdržel od Sazky čtyři z plánovaných 12 splátek. Krajská sdružení ČSTV získala polovinu peněz, které měla od Sazky přislíbené na letošní rok, a okresní sdružení jen 12 až 13 procent. Věříme, že nám zbývající splátky ze Sazky přijdou, ale jisté to není," řekl Pavel Pávek, ekonomický ředitel ČSTV, největšího akcionáře Sazky.

"O výši a termínech splátek, které posíláme, rozhodují s přihlédnutím k možnostem společnosti přímo její vlastníci, sportovní a tělovýchovná sdružení včetně ČSTV," reagoval mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Zabývají se tím podle něj pravidelně každý měsíc na jednáních představenstva.

Tělovýchova a sport dostává od Sazky v posledních letech méně peněz i kvůli výstavbě sportovní haly v Praze-Libni, kde se hrálo v roce 2004 mistrovství světa v hokeji. Moderní hala stála Sazku zhruba osm miliard korun a splácí za ni 600 milionů ročně.

V českém sportu a tělovýchově stále chybí zhruba 800 milionů korun, o které je připravila v letech 2005 až 2007 novela zákona o DPH, míní Zikmund. "Je to paradoxní, protože víceúčelová aréna, jejíž výstavbu sportovní a tělovýchovná sdružení na základě žádosti státu financovala, již přinesla veřejným rozpočtům přes pět miliard korun," dodal.

Liberecký krajský předseda ČSTV Vladimír Boháč upozornil, že se mnohé tělovýchovné jednoty a sportovní oddíly v kraji ocitly v katastrofální situaci. "A v jiných krajích není situace lepší. Hrozí, že jednoty a oddíly přijdou kvůli dluhům o dodávky elektřiny, vody a tepla," řekl Boháč.

Připomněl, že v minulosti Sazka dávala až 700 milionů korun ročně. "Letos by mělo jít o 290 milionů korun. Obáváme se však, aby vůbec přišly," dodal Boháč. Například Okresní sdružení ČSTV v Liberci podle něj dostalo zatím necelých 250 tisíc korun. "Pokryje z nich jen dluhy z roku 2006 a na další 1,5 milionu korun na rok 2009 ještě čeká. O pomoc jsme museli požádat Liberecký kraj," řekl Boháč.

Krajské zastupitelstvo souhlasilo minulý týden s příspěvkem pro ČSTV ve výši 1,5 milionu. "Peníze jsme ČSTV přidělili, aby tělovýchova mohla vůbec fungovat. Mnoho oddílů má obrovské problémy s udržením činnosti. Scházejí také peníze na trenéry mládeže. Nejde o jejich platy, ale o to, aby se jim uhradily alespoň telefony nebo cesty autem," prohlásil náměstek libereckého hejtmana Radek Cikl.

Podle Boháče opouštějí některé oddíly dobrovolně vyšší soutěže, protože jim chybějí peníze na dopravu. Jiné zase nechtějí postupovat. Kilometr jízdy autobusem je vyjde na 25 korun. "Kvalita a úroveň sportu a tělovýchovy kvůli nedostatku peněz klesá," shrnul Boháč.

Ze státního rozpočtu dorazily letos na ČSTV všechny domluvené peníze - tedy téměř 204 milionů korun. Pávek uvedl, že tři splátky již do okresů doputovaly a čtvrtá tam odchází právě nyní.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...