Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sazka dluží tělovýchovným jednotám stovky milionů korun

Ředitel Sazky Aleš Hušák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Sazky Aleš Hušák. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Stále více tělovýchovných jednot a sportovních oddílů v Česku zápolí s existenčními problémy. Chybějí jim peníze na dopravu na soutěže, na údržbu sportovišť, na energie i nájmy.

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) dostal v letošním roce od Sazky zatím jen třetinu z domluvených 290 milionů korun. Oddíly pocítily také odliv sponzorů, související s hospodářskou recesí.

"Letos ČSTV obdržel od Sazky čtyři z plánovaných 12 splátek. Krajská sdružení ČSTV získala polovinu peněz, které měla od Sazky přislíbené na letošní rok, a okresní sdružení jen 12 až 13 procent. Věříme, že nám zbývající splátky ze Sazky přijdou, ale jisté to není," řekl Pavel Pávek, ekonomický ředitel ČSTV, největšího akcionáře Sazky.

"O výši a termínech splátek, které posíláme, rozhodují s přihlédnutím k možnostem společnosti přímo její vlastníci, sportovní a tělovýchovná sdružení včetně ČSTV," reagoval mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Zabývají se tím podle něj pravidelně každý měsíc na jednáních představenstva.

Tělovýchova a sport dostává od Sazky v posledních letech méně peněz i kvůli výstavbě sportovní haly v Praze-Libni, kde se hrálo v roce 2004 mistrovství světa v hokeji. Moderní hala stála Sazku zhruba osm miliard korun a splácí za ni 600 milionů ročně.

V českém sportu a tělovýchově stále chybí zhruba 800 milionů korun, o které je připravila v letech 2005 až 2007 novela zákona o DPH, míní Zikmund. "Je to paradoxní, protože víceúčelová aréna, jejíž výstavbu sportovní a tělovýchovná sdružení na základě žádosti státu financovala, již přinesla veřejným rozpočtům přes pět miliard korun," dodal.

Liberecký krajský předseda ČSTV Vladimír Boháč upozornil, že se mnohé tělovýchovné jednoty a sportovní oddíly v kraji ocitly v katastrofální situaci. "A v jiných krajích není situace lepší. Hrozí, že jednoty a oddíly přijdou kvůli dluhům o dodávky elektřiny, vody a tepla," řekl Boháč.

Připomněl, že v minulosti Sazka dávala až 700 milionů korun ročně. "Letos by mělo jít o 290 milionů korun. Obáváme se však, aby vůbec přišly," dodal Boháč. Například Okresní sdružení ČSTV v Liberci podle něj dostalo zatím necelých 250 tisíc korun. "Pokryje z nich jen dluhy z roku 2006 a na další 1,5 milionu korun na rok 2009 ještě čeká. O pomoc jsme museli požádat Liberecký kraj," řekl Boháč.

Krajské zastupitelstvo souhlasilo minulý týden s příspěvkem pro ČSTV ve výši 1,5 milionu. "Peníze jsme ČSTV přidělili, aby tělovýchova mohla vůbec fungovat. Mnoho oddílů má obrovské problémy s udržením činnosti. Scházejí také peníze na trenéry mládeže. Nejde o jejich platy, ale o to, aby se jim uhradily alespoň telefony nebo cesty autem," prohlásil náměstek libereckého hejtmana Radek Cikl.

Podle Boháče opouštějí některé oddíly dobrovolně vyšší soutěže, protože jim chybějí peníze na dopravu. Jiné zase nechtějí postupovat. Kilometr jízdy autobusem je vyjde na 25 korun. "Kvalita a úroveň sportu a tělovýchovy kvůli nedostatku peněz klesá," shrnul Boháč.

Ze státního rozpočtu dorazily letos na ČSTV všechny domluvené peníze - tedy téměř 204 milionů korun. Pávek uvedl, že tři splátky již do okresů doputovaly a čtvrtá tam odchází právě nyní.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.