Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sazka se vrátila k podpoře sportu, chce být dlouhodobým partnerem

Sport

  11:30
PRAHA - Před dvěma lety prožíval český sport vinou krachu Sazky jedno z nejhorších období své historie, situace se ale obrátila a loterijní společnost se opět vrací k podpoře. Český olympijský výbor (ČOV) dnes oznámil, že Sazka se stává jeho novým oficiálním partnerem do OH v Riu 2016 s opcí na dalších čtyřleté období. Do pokladny ČOV tak mají přitéci desítky milionů korun, podle zákulisních informací Sazka přinese do roku 2016 zhruba 35 milionů korun.

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. foto: ČTK

"Dva roky zpátky jsme prožívali asi největší bankrot historie, byla to tragédie českého sportu. Tehdy by mě nikdy nenapadlo, že tady budu sedět s novým ředitelem Sazky a oznamovat podporu českého sportu," řekl na tiskové konferenci předseda ČOV Jiří Kejval. "Je to jako ve sportu, ani největší prohra nemusí znamenat katastrofu, jen poučení," uvedl.

Sazka, jejímž jediným majitelem je společnost KKCG, změnila před několika týdny logo a chce pokračovat v očišťování svého jména. "Je tady nová Sazka, má nové ambice, ale hlásí se k odkazu původní Sazky, chce pomáhat sportu," pochvaloval si Kejval. Sazka bude rovněž partnerem České olympijské nadace, která pomáhá dětem z finančně slabších rodin.

"Před půl rokem by mě ani nenapadlo, že budu mít tu čest reprezentovat novou Sazku, nové logo a novou budoucnost," řekl nový generální ředitel Sazky Robert Chvátal. "Už nechceme prezentovat průšvihy, ale její plány do budoucna. Chceme být spojováni těsně s českým sportem," řekl Chvátal.

Sazka investovala do českého sportu za 55 let existence více než 16 miliard korun, ale v roce 2011 pod vedením Aleše Hušáka zkrachovala. ČSTV tak přišel o svůj hlavní příjem a chystá na Hušáka žalobu. ČOV chce převzít roli ČSTV a sjednotit český sport hlavně v jednáních s vládou o státní podpoře.

Sazka loni na loterijních hrách vybrala 6,25 miliardy korun a hodnota tržeb je někde na úrovni 85 procent roku 2010. V roce 2011 Sazka utržila 955 milionů korun a hospodařila se ztrátou 267 milionů korun. Nyní by měl být provozní zisk společnosti více než miliarda korun a na loterijní dani zaplatila v roce 2012 celkem 650 milionů korun.

ČOV má vedle Sazky rozjednány ještě další dva oficiální partnery a jednoho generálního partnera. Jasno by mělo být do dvou měsíců. "Důležité je partnerství Sazky s nadací, zajistí financování na dlouhou dobu. Chceme do budoucna vytvořit i olympijskou loterii, nyní čekáme na povolení MOV," řekl Kejval. Celková suma příjmů ČOV bude pro další čtyři roky zhruba o dvacet procent vyšší. "Bude víc smluv, ale doba je taková, že si částky nemůžeme dovolit zvyšovat," dodal Kejval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!