Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Schumacher je stále v kómatu, jeho naděje se pomalu tenčí

Michael Schumacher | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Schumacher | foto: ČTK

GRENOBLE/PRAHA Připomínkou toho, že tam leží nejúspěšnější jezdec historie formule 1, je jen už látkový transparent. Ten před nemocnicí v Grenoblu přeje „Schumimu“ a jeho rodině to nejlepší. Pryč jsou zástupy reportérů, byť sedminásobný mistr světa Michael Schumacher zůstává ve čtvrtém patře devítipatrové budovy. A bohužel už devátý týden čekají miliony fanoušků po celém světě i Schumacherovi nejbližší na dobré zprávy.

Stav pětačtyřicetiletého Němce se po vážné nehodě na lyžích totiž zřejmě příliš nemění. Stále zůstává v kómatu, oficiální kanály jen pořád opakují, že proces probouzení dál trvá. Jenže ten započal už na konci ledna a skeptici poukazují na to, že to je už příliš dlouhá doba.

Nepotvrzené zprávy navíc mluvily o tom, že Schumacherův život ohrozil zápal plic a že probouzení museli lékaři z nespecifikovaných důvodů před necelými dvěma týdny přerušit.

Čepice a vzkazy na podporu slavného pilota.

Čepice a vzkazy na podporu slavného pilota.

Všechny indicie tak bohužel naznačují, že naděje na kompletní vyléčení či alespoň na „kvalitní“ život v Schumacherově případě s přibývajícím časem v kómatu klesají. Největším problémem jsou krevní sraženiny na mozku, které jsou příliš hluboko. Lékaři je tak v prvních dnech po pádu hlavou na sjezdovku při operacích nedokázali odstranit.

„Pokud lékaři nehlásí dobré zprávy, protože prostě nejsou, tak to jsou velmi špatné zprávy,“ prohlásil koncem minulého týdne pro deník New York Times bývalý šéflékař formule 1 a uznávaný odborník Gary Hartstein.

Odpojení přístrojů?

„Je to už přes osm týdnů a není tu žádná známka probuzení. Mnoho lidí by v takovém případě uvažovalo o odpojení přístrojů,“ dodal americký anesteziolog.

Jiní lékaři nejsou tak pesimističtí. „Několik týdnů poté, co přestanete podávat léky, nelze s jistotou usuzovat, že je v trvalém vegetativním stavu,“ míní odborník na traumatická poranění mozku David K. Menon z Cambridgeské univerzity.

V neděli oznámili pořadatelé Velké ceny Bahrajnu, že po Schumacherovi pojmenují první zatáčku okruhu Sáchir. Německý pilot vyhrál v tamější poušti v roce 2004 premiérový závod. Bohužel i tohle se může tak trochu vykládat jako negativní signál. Podobné pocty se většinou jezdci dočkávají až posmrtně.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...