18. června 2014 12:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Převoz Schumachera: změnili mu jméno, lékaři odevzdali mobily

Michael Schumacher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Schumacher. | foto: ČTK

LAUSANNE/PRAHA Byla to akce, která - tak trochu - připomínala scény ze špionážních filmů o dokonalém utajení. Protože jak převézt Michaela Schumachera z nemocnice v Grenoblu na kliniku ve švýcarském Lausanne, aby o tom nikdo nevěděl? A nikdo ze zdravotníků nevyzradil novinářům, kde světově sledovaného pacienta vyfotit? "Byl to thriller jako se zapojením tajných služeb," popisuje přesun německý bulvární list Bild.

Bild pak odkazuje na švýcarské kolegy z deníku Blick.

Schumacher podle listu, který se logicky svým zaměřením věnuje poněkud "pavlačovým" tématům, neletěl do Švýcarska helikoptérou, jak by mnozí očekávali, nýbrž byl přemístěn sanitkou. Její posádka však dopředu netušila, koho vlastně poveze, protože i podklady, které při převozech dostává, byly na falešné jméno. "A než se podívali pacientovi poprvé do tváře, museli v Grenoblu odevzdat mobily, tak aby nemohli fotit," popisuje list.

Jak reaguje tisk na přesun M.S.?

"Cesta, která ho při rehabilitaci ještě čeká, bude dlouhá. Ale přeložení z Grenoblu do Lausanne je znakem naděje."
Francouzský list L'Équipe

"Boj Michaela Schumachera pokračuje. Doposud jel svůj život na plnou rychlost, teď bude pokroky dělat jen pomalu a krok po kroku."
Španělský deník Marca

"To, jak mu je ve skutečnosti, nevíme. Ale víme, že možnost vzdát se pro sedminásobného mistra světa nikdy - nikdy! - neexistovala"
Nizozemský Nrc.next

"Po 170 dnech Schumacher očividně ztratil na váze (už dříve média odhadovala, že by to mělo být okolo 20 kilogramů). Při přesunu byl však při vědomí," píše Blick.

Podle zdravotníků "Schumi" nemluvil, dorozumíval se pomocí kývaní hlavou. "Po dlouhé úseky cesty měl otevřené oči," tvrdí deník.

Šéf lausannské kliniky Richard Frackowiak jen uvedl: "Přesun proběhl za velmi, opravdu velmi dobrých podmínek."

Schumacherova rodina, která na podrobnější informace o jezdcově stavu vydala embargo, pak v úterý vydala prohlášení. "Rádi bychom poděkovali všem lidem, kteří Michaelovi přejí to nejlepší, za jejich pozitivní energii. Jsme si jistí, že mu to pomáhá."

Schumacher je hospitalizován od 29. prosince, kdy měl těžký pád na lyžích. Prodělal dvě operace a pak tři měsíce ležel v kómatu. Počátkem dubna se z něj začal probouzet a v pondělí byl převezen z jednotky intenzivní péče v nemocnici v Grenoblu do Lausanne na rehabilitační kliniku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!