Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Převoz Schumachera: změnili mu jméno, lékaři odevzdali mobily

Michael Schumacher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Schumacher. | foto: ČTK

LAUSANNE/PRAHA Byla to akce, která - tak trochu - připomínala scény ze špionážních filmů o dokonalém utajení. Protože jak převézt Michaela Schumachera z nemocnice v Grenoblu na kliniku ve švýcarském Lausanne, aby o tom nikdo nevěděl? A nikdo ze zdravotníků nevyzradil novinářům, kde světově sledovaného pacienta vyfotit? "Byl to thriller jako se zapojením tajných služeb," popisuje přesun německý bulvární list Bild.

Bild pak odkazuje na švýcarské kolegy z deníku Blick.

Schumacher podle listu, který se logicky svým zaměřením věnuje poněkud "pavlačovým" tématům, neletěl do Švýcarska helikoptérou, jak by mnozí očekávali, nýbrž byl přemístěn sanitkou. Její posádka však dopředu netušila, koho vlastně poveze, protože i podklady, které při převozech dostává, byly na falešné jméno. "A než se podívali pacientovi poprvé do tváře, museli v Grenoblu odevzdat mobily, tak aby nemohli fotit," popisuje list.

Jak reaguje tisk na přesun M.S.?

"Cesta, která ho při rehabilitaci ještě čeká, bude dlouhá. Ale přeložení z Grenoblu do Lausanne je znakem naděje."
Francouzský list L'Équipe

"Boj Michaela Schumachera pokračuje. Doposud jel svůj život na plnou rychlost, teď bude pokroky dělat jen pomalu a krok po kroku."
Španělský deník Marca

"To, jak mu je ve skutečnosti, nevíme. Ale víme, že možnost vzdát se pro sedminásobného mistra světa nikdy - nikdy! - neexistovala"
Nizozemský Nrc.next

"Po 170 dnech Schumacher očividně ztratil na váze (už dříve média odhadovala, že by to mělo být okolo 20 kilogramů). Při přesunu byl však při vědomí," píše Blick.

Podle zdravotníků "Schumi" nemluvil, dorozumíval se pomocí kývaní hlavou. "Po dlouhé úseky cesty měl otevřené oči," tvrdí deník.

Šéf lausannské kliniky Richard Frackowiak jen uvedl: "Přesun proběhl za velmi, opravdu velmi dobrých podmínek."

Schumacherova rodina, která na podrobnější informace o jezdcově stavu vydala embargo, pak v úterý vydala prohlášení. "Rádi bychom poděkovali všem lidem, kteří Michaelovi přejí to nejlepší, za jejich pozitivní energii. Jsme si jistí, že mu to pomáhá."

Schumacher je hospitalizován od 29. prosince, kdy měl těžký pád na lyžích. Prodělal dvě operace a pak tři měsíce ležel v kómatu. Počátkem dubna se z něj začal probouzet a v pondělí byl převezen z jednotky intenzivní péče v nemocnici v Grenoblu do Lausanne na rehabilitační kliniku.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...