Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Schumacherovi je padesát. Je v nejlepších rukách, píše jeho rodina

Michael Schumacher s manželkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Schumacher s manželkou. | foto: express.co.uk

PRAHA Nejspíš jen leží v posteli a alespoň mlčky poznává své blízké. Je výrazně pohublý, má ochablé svalstvo a vypadá hodně jinak, než jste ho znávali z televize i fotografií. Tedy zřejmě. Michael Schumacher dnes „slaví“ 50. narozeniny, ale už pět let, přesně 1 831 dní, je jeho soukromí zahaleno tajemstvím a spekulacemi.

Od osudné nehody na lyžích, po které se ocitl v kómatu, se na veřejnost nedostávají žádné relevantní zprávy. 

„Můžete si být jistí, že je v těch nejlepších rukách a že děláme vše, co je v lidských silách, abychom mu pomohli. Mějte pochopení, že se řídíme Michaelovým přáním a držíme téma tak citlivé, jako je zdraví, v soukromí,“ uvedla ve středu Schumacherova rodina v prohlášení.

Ještě přidala, že k jeho narozeninám stránky keepfighting.ms spustí Schumacherovo virtuální muzeum a stáhnout půjde i speciální aplikace. 

Také Ferrari, ve kterém získal pět ze svých sedmi titulů mistra světa F1, dnes v Maranellu otevírá výstavu věnovanou jeho úspěchům. 

„Těšíme se z toho a chceme za to z celého srdce poděkovat, že Michael s námi oslaví 50. narozeniny. Může být pyšný na to, co dokázal, a my jsme pyšní zrovna tak,“ napsala rodina.

Manželka Michaela Schumachera Corinna

Manželka Michaela Schumachera Corinna

Konkrétnější nebyla, nereagovala ani na spekulace (spíš lži) britského bulvárního listu Daily Mail, který nedávno tvrdil, že Schumacher už rozhodně není upoután na lůžko a nepotřebuje být ani na přístrojích. 

Za pokrokem prý stojí nákladná léčba, která rodinu stojí téměř 1,5 milionu korun týdně...

„Michael stále bojuje a bude bojovat dál. Vše ostatní je osobní a je jen správné, že to tak zůstane,“ řekl Jean Todt, Schumacherův šéf z Ferrari a dnes prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA).

Ten se nedávno opřel do vysílání F1 na německé stanici RTL. Prý viděl víc reklam než živého přenosu. 

O pár dní později přiznal, že brazilský závod sledoval u Schumacherů ve Švýcarsku. „A doufám, že jich spolu s Michaelem ještě spoustu uvidíme.“

Den, kdy se to stalo

Zároveň minulou sobotu uplynulo pět let od Schumacherovy nehody na lyžích. A na osudné dny teď velmi poutavě zavzpomínal i respektovaný britský novinář Craig Slater. 

Ten si vybavil, že prvotní informace o zdravotním stavu „Schumiho“ nezněla nijak dramaticky, ovšem už po dvou hodinách přišlo stanovisko od jeho manažerky Sabine Kehmové, které se neslo v mnohem vážnějším duchu. 

A na druhý den byla do nemocnice v Grenoblu svolána tisková konference.

„Nemocnice měla dvě parkoviště pro zaměstnance, které byly rázem zaplněné dodávkami se satelity. Napočítal jsem více než 30 různých společností, které vysílaly živě. Byly tam štáby z Argentiny, Kanady, Nového Zélandu i Japonska,“ popisuje Slater. 

Michael Schumacher.

Michael Schumacher.

„Nemocnice byla zaplavená a nemohla kontrolovat, co se děje. Z její hlavní jídelny pro pacienty se stala jídelna pro média.“

I proto se stalo, že se jeden z „novinářů“ převlékl za kněze a snažil se dostat do Schumacherova pokoje. 

Po tomto incidentu Kehmová požádala Slatera, aby vybral deset anglicky mluvících štábů, kterým poskytne vyjádření. Jenže když před ně manažerka předstoupila, obsypaly ji i „nepozvaní“ a rázem nebylo k hnutí.

„Jeden italský kameraman se začal plazit ostatním pod nohama, aby zaplnil poslední mezírku před ní,“ uvedl Slater pro Sky Sports.

Žurnalista vzpomínal i na to, jak bylo těžké v Méribelu, kde se nehoda stala, sehnat místní k rozhovorům. 

Hoteliéři i správci sjezdovek se báli, že vinou nehody slavné osoby opadne o resort zájem, zároveň však prodavači ze sportovních obchodů hlásili rekordní nárůst prodeje helem.

Hon na paní Schumacherovou

Nejvíc v paměti mu ale zůstal každodenní obraz Schumacherovy manželky, která přijížděla na návštěvy.

„V nemocnici byly pro návštěvy jen dva vchody. Ani u jednoho se nedalo parkovat hned u vchodu, protože tam stály sanitky. Tudíž Corinna Schumacherová musela každý den vykročit na 25 metrů dlouhou cestu přímo do záře blesků a světel.“

Michael a Mick Schumacher.
Michael Schumacher (vlevo) a Jean Todt.

„Je mi těžko, když si vzpomenu na bezhraniční bezcitnost těch, kteří jí bránili v cestě a strkali kamery do tváře.“

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.