Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sdruženář Dvořák: Chci se prát o medaile. Patnáctá místa mu nestačí

Sport

  17:00
PRAHA - Sdruženář Miroslav Dvořák začíná v posledních sezonách naplňovat očekávání českého talentu. V minulé sezoně si poprvé vyzkoušel ve Světovém poháru stupně vítězů a i v olympijské zimě myslí vysoko. "Trénuju od patnácti, jedenáct let každý den, a patnácté dvanácté místo mě neuspokojí. Chci se prát o medaile, o tom to je," řekl Dvořák.

Sdruženář Miroslav Dvořák foto: ČTK

"Všechno směřuji k olympiádě v Soči, ale dobré výsledky ve Světovém poháru přinášejí sebevědomí, a to potřebuji," doplnil šestadvacetiletý lyžař. Ve Světovém poháru se dosud v kariéře prodral jedenáctkrát do elitní desítky. Z toho pětkrát v minulé sezoně, v které skončil třetí v závodu v Almaty. Jeho předností je podobně jako kdysi u Ladislava Rygla běh na lyžích. To ukázal v sobotu v Kuusamu, kde po špatném skoku vybíhal ze 47. místa a v cíli byl dvanáctý. Posun o 35 míst je jeho rekord. "Ano, sedlo mi to," usmíval se Dvořák.

I výkony na můstku v posledních letech zlepšil. Právě v Alamty, kde poprvé vystoupil na stupně vítězů v SP, byl po skoku osmý. "Pokud slušně skočím a vydrží mi běžecká forma, tak se můžu prát s nejlepšími," ví Dvořák. V Soči absolvuje svoji druhou olympiádu. Premiéru měl ve Vancouveru 2010 a 28. místo ze závodu na velkém můstku je jeho maximem. V Rusku už by chtěl atakovat přední pozice.

Doufal, že manko dožene a rychle se na můstku srovná

"Jestli to bude o páté nebo o třetí místo nejsem schopný říct, ale chci být co nejvýš," řekl a na otázku, jestli by mu stačila bronzová olympijská medaile, doplnil: "Kdybych si mohl takhle vybírat, tak bych chtěl samozřejmě vyhrát." Olympijská sezona ale nezačala ideálně. Českému týmu nevyšla příprava na sněhu na můstku. Dvořák před závody v Kuusamu absolvoval jen dva skoky na malém můstku a dva na velkém. "Myslel jsem, že se s tím srovnám dobře, jelikož jsem léto odskákal dobře a bez výkyvů, ale trochu jsem se zmýlil," pronesl Dvořák.

Český sdruženář Miroslav Dvořák

Svoji skokanskou výkonnost aktuálně odhadl na padesát procent ve srovnání s létem. Doufal, že manko dožene a rychle se na můstku srovná. "Jsem starší, mám a nemusím mít skoků padesát, ale třeba deset, aby to šlo," řekl. I proto v úterý odletí s trenérem Luďkem Šablaturou s předstihem do Lillehammeru na trénink skoku a doufá, že už o víkendu se jeho výkony zvednou.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat