Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Helcelet je po prvním dni pátý, Šebrle šestý

Roman Šebrle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Šebrle | foto: Reuters

HELSINKY Jako na houpačce se mohli dnes cítit na mistrovství Evropy v Helsinkách čeští desetibojaři. Po prvním dnu je nahoře Roman Šebrle, dole naopak Adam Sebastian Helcelet, byť v průběžném pořadí je jejich pořadí obrácené. Bývalý světový rekordman ztrácí sice dva body, ale povedly se mu běhy, má psychicky navrch a druhý den umí lépe. Naopak pokud nebude mít Helcelet skvostný čtvrtek, může nejspíš zapomenout na účast na olympijských hrách.

Šebrle předvedl nejlepší stovku za poslední dva roky (11,19) a čtyřstovku dokonce tak rychle neběžel poslední tři sezony (49,87). "Běhy byly výborné, asi jsem byl po dlouhé době zase pořádně rozcvičený, protože jsem se cítil opravdu výborně," radoval se. "Ta čtvrtka mi jela až do konce, kdybych začal trochu dřív finišovat, tak to mohlo být ještě lepší. Ale sláva, už jsem nečekal, že bych někdy mohl zaběhnout takový čas," radoval se.

Dole ale byl při skocích. Do dálky si věřil na lepší výkon než 743 cm, ve skoku vysokém rovněž, byť tam se na jeho výkonu 200 cm podepsala i dešťová přeháňka. "Na dálce jsem potřeboval zabrat, ale vítr to úplně znehodnotil, netrefil jsem se ani do jednoho skoku. A výšku jsem skákal blbě, navíc pršelo," litoval.

ČTĚTE TAKÉ

Po výšce to nevypadalo, ale po prvním dnu má Šebrle nakonec o 24 bodů více než při letošním desetiboji v Kladně. Tam získal nakonec 8097 bodů, ale v Helsinkách má zjevně lepší formu. Limit A na OH 8200 bodů by mohl padnout.

A zhruba tam někde podle papírových předpokladů bude viset i medaile. "Ostatní jedou docela špatně, takže zítra budu bojovat. Hlavně o limit a pokud to půjde ještě výš, tak samozřejmě co nejvýš," plánoval.

Helcelet dostal dvakrát během prvního dne desetiboje pořádný políček. Nejprve zachraňoval velkou patálii ve třetím pokusu vrhu koulí, v němž zaostal za svými možnostmi zhruba o metr, podruhé se svého výkonu vyděsil v závěrečném běhu na 400 metrů. "Měl jsem běžet o dvě sekundy rychleji. Vůbec nejsem spokojený. Ta čtyřstovka mi pokazila celý den. Vyhnil jsem a vůbec to nechápu. Asi to mám v hlavě," láteřil Helcelet.

Na to, že při startu úvodní stovky zakopl, předvedl ještě prý dobrý výkon (10,96). Do dálky na větrné podmínky skočil dobře (730), výkon ve skoku vysokém trochu ovlivnil déšť (203). "Ta koule mi srazila hřebínek," prohlásil Helcelet. Boj o olympiádu ale nevzdává. "Jsme v půlce, nebudu dělat závěry. Snad budu zítra nový člověk, musím to zvládnout hlavně hlavou. Tady jsou to pro mě velké zkušenosti," dodal dvacetiletý talent.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.