5. června 2008 11:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šebrle nám všem ještě ukáže

Karpov při tréninku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karpov při tréninku. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Karlův most. Víc toho zatím nestihl. V pondělí jej Zdeněk Lubenský, ředitel vícebojařského mítinku TNT – Fortuna v Kladně (18. a 19. června), přivezl z rakouského Götzisu coby čerstvého vítěze, v úterý už se desetibojař Dmitrij Karpov (26), hvězda kazašské atletiky, procházel po městě

"Praha je krásná, historická. Ale hlavně musím trénovat,“ pravil budoucí právník, bronzový medailista z olympiády v Aténách i z mistrovství světa v letech 2003 a 2007, jenž včera poprvé setřásal únavu z dvoumetrového těla lehkým tréninkem.

Hrajete šachy?
Ne, to ne. Já vím, mám stejné příjmení jako bývalý ruský šachista. Když jsem před pěti lety přivezl z Paříže svůj první bronz, na letišti čekali příznivci s transparentem se slovy Vítáme medailistu Karpova, a spolucestující se při výstupu z letadla ptali: Cože? On s námi letěl ten šachista? Ale teď už mě s ním nezaměňují, doma o mně docela vědí. úsměv)

V Götzisu jste se vítězným součtem 8504 bodů postaral o výkon roku, ale oštěpem jste hodil "jen“ 50 metrů. Co s tím?
S oštěpem mám problémy už dlouho. V roce 2001 mi operovali loket, trénuje mě táta, ale ne a ne najít správnou techniku. Proto věřím, že si tady na mě udělá čas Tomáš Dvořák a s technikou mi pomůže. Vrátit se v oštěpu a dálce, kde jsem teď skočil hrozných 723 centimetrů, k výkonům před dvěma lety, minimálně bych si vylepšil osobák 8725 bodů z her v Aténách. Snad to vyjde, nejlépe v Pekingu.

Romana Šebrleho, vašeho velkého soupeře, s nímž se utkáte i v Kladně, jste ještě neporazil. Co byste bral z jeho vlastností?
Neporazil jsem ho na velkých podnicích, ale předloni v Talence se mi to povedlo. Jenže to Roman nebyl fit... Především bych chtěl mít jeho sebevědomí a houževnatost, protože on se nikdy nevzdává. Je velmi silný charakterově, vždycky pro mě byl příkladem.

Snažíte se trénovat jako on?
Tolik dřiny bych nesnesl, jsme různé typy. Letos jsme spolu byli v Africe, znám jeho tréninkové dávky. Jednou jsem to zkusil, ale ta sezona pak nebyla dobrá. Já zvládnu ani ne polovinu toho, co on.

Může se Roman Šebrle dostat i přes nedávné svalové zranění do olympiády do formy?
Stihne to, vím, co pro to dělá. Myslím, že na olympiádě bude výborný, ještě nám ukáže, co umí.

Váš favorit pro Peking?
Na stupně bude mít Roman, Američan Clay, Jamajčan Smith, Bělorus Kravčenko, rád bych i já, možná Rus Sysojev... Dost lidí, že?

Letos už jste se připravoval v Africe, ve Španělsku, v Itálii, teď jste v Česku. Rád cestujete?
Ani ne, ale u nás v Almatě je stadion s příšerně starým povrchem dráhy, což je o zranění. A na trávník nesmím kvůli fotbalistům ani vkročit! Proto jezdíme s tátou ven. Peníze na přípravu mám od svazu, občas pomůžou pořadatelé mítinků... A výhodou je, že ještě nemám vlastní rodinu.