Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrle o důchodu: Když mně se končí tak těžko

Sport

  15:46
TEGU - Roman Šebrle si protrpěl desetiboj na mistrovství světa v Tegu až do konce. Světový rekordman si po sezoně plné zranění do Koreje formu nepřivezl a nakonec obsadil třinácté místo součtem 8069 bodů. Na svém osmém mistrovství světa předvedl nejhorší výsledek s výjimkou šampionátu v Seville 1999, kde desetiboj nedokončil.

Roman Šebrle na MS v Tegu. foto: ČTK

Nejprve se zdálo, že obhájce Trey Hardee bude soupeřit o titul se svým krajanem Ashtonem Eatonem, ale do souboje Američanů o zlato zasáhl nakonec Kubánec Leonel Suárez, který má skvělý druhý den. Zatímco Hardee si druhé zlato v kariéře zajistil součtem 8607 bodů, Eaton musel před dotírajícím Kubáncem sáhnout v závěrečné patnáctistovce až na dno sil. Porazil ho o čtyři body. "Nastává doba americká," prohlásil Šebrle.

MS V ATLETICE 2011

Už po dálce byl smířený s tím, že ho čeká trápení. "Cítil jsem to, další disciplíny to jen potvrdily. Ale čisté svědomí mám, bojoval jsem. Na to, jak se ten závod vyvíjel, je tohle adekvátní výsledek," prohlásil. Na minulém šampionátu v Berlíně se také trápil, přesto skončil na jedenáctém místě výkonem 8266 bodů. "Říkal jsem, že když to bude tady horší, že snad skončím. Jenže mně se končí hrozně těžko," přiznal.

Šebrle prožil sezonu plnou zdravotních patálií. Přitom v hale se mu dařilo, na mistrovství Evropy v Paříži dokázal vybojovat bronz a těšil se, jak si formu přenese do léta. Jenomže pak si poranil zádový sval a potom potýkal s bolavými achilovkami, když se snažil splnit limit do Tegu. I proto přiznal, že si formu do Koreje nepřivezl. Přísnější měřítko v jeho podání snese skok vysoký (205) a během druhého dne oba hody diskem a oštěpem a silou vydřený skok o tyči.

Šebrle připustil, že se i těžko motivoval. "Ale na druhou stranu, když letím přes půl zeměkoule na MS, tak to přeci nevzdám jen proto, že to nejde. Je to další dokončený osmitisícový desetiboj," našel pozitivum. Nakonec ani neatakoval hranici 8200 bodů, což je limit IAAF na olympijské hry v Londýně, kde chce zakončit kariéru. Kritéria Českého atletického svazu sice ještě nejsou vypsaná, ale je pravděpodobné, že v příštím roce by Šebrlemu stačilo limit potvrdit mírnějším kritériem 8000 bodů.

Roman Šebrle na MS v Tegu.

Kvalifikovat se bude muset v příští sezoně. "Pokud se budu v příštím roce takhle trápit, tak to bude moje poslední sezona. Ale kdyby se mi náhodou povedla, zůstal bych zdravý, tak bych si to ještě prodloužil," prohlásil Šebrle. Mistrovství světa se koná za dva roky v Moskvě a Šebrlemu v té době bude osmatřicet let. Po prvním dnu si prožil velmi krátkou noc. Do atletické vesnice se totiž dostal na večeři až kolem jedné hodiny ranní, do postele ulehl kolem druhé a usnul až ve tři.

V šest ráno už zase musel vstávat, neboť první disciplína druhého dne, běh na 110 metrů překážek, začínala v 9:05 korejského času. "Vůbec jsem se nevyspal," uvedl Šebrle. Stěžovali si i ostatní vícebojaři. "Také je vidět, jak závodí. To se prostě nedá. Kdyby se dneska začalo v deset, v pohodě by se to stíhalo," prohlásil. Problém byl v tom, že závěrečná disciplína prvního dne, běh na 400 metrů, skončil po jedenácté hodině večer.

"To se asi nějakej chytrák zamyslel, nastřílel tam ten časák a vůbec se nikoho nezeptal. Já nechápu, že to nekonzultují s nějakým vícebojařem," kroutil hlavou světový rekordman. Možná i proto vícebojaři nepředvedli kvalitnější součty, Šebrleho výkon z Ósaky 2007 (8676) tak už není nejhorší zlatý desetiboj v historii MS. Teď si český vícebojař hodlá šampionát užít. "Strašně to ze mě spadlo. Budu tady každý den, budu fandit a užívat si atletiku," plánoval.

"I když nostalgii jsem trochu cítil, když mi lidé fandili při skoku do výšky. To mi jednou bude chybět," dodal.

Autor: