Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrle přišel o světový rekord. Vzal mu ho Američan Eaton

Sport

  5:24aktualizováno  10:47
EUGENE - Američan Ashton Eaton vylepšil na olympijské kvalifikaci v Eugene světový rekord v desetiboji. V dvoudenní soutěži nasbíral 9039 bodů a o 13 bodů překonal výkon českého atleta Romana Šebrleho z Götzisu. Šebrle, dosud jediný pokořitel devítitisícové hranice, vydržel v čele historických tabulek jedenáct let.

Američan Ashton Eaton překonal světový rekord v desetiboji. foto: Mike BlakeReuters

"Nejlepší na tom všem je, že mám pocit, že jsem ještě nedosáhl svého maxima. Ještě se můžu zlepšovat, být rychlejší, skočit výš, a samozřejmě házet dál," řekl loňský vicemistr světa Eaton.

Čtyřiadvacetiletý americký vícebojař už před kvalifikací uvedl, že si letos troufá na překonání světového rekordu, a hned v pátek dokázal, že má skvělou formu. Na stadionu, kde trénuje, zaběhl úvodní stovku za 10,21 sekundy a do dálky skočil 823 centimetrů, což v desetiboji ještě nikdo nepředvedl. Po prvním dnu měl před Šebrlem k dobru 53 bodů.

A nevlídné deštivé počasí ho nezastavilo ani v sobotu. Především díky dalším výtečným běžeckým výkonům a 530 centimetrům v tyčkařském sektoru vyhrál sedm disciplín a stal se druhým desetibojařem v historii, který se dostal přes 9000 bodů. Hodnotu národního rekordu Dana O'Briena, který soutěži v Eugene přihlížel, vylepšil o 148 bodů, osobní maximum si posunul dokonce o 310 bodů.

Čarovný stadion
Závěrečnou patnáctistovku zvládl v nevídaném čase 4:14,48, Šebrle byl při rekordu o sedm a půl vteřiny pomalejší. "Diváci mě neskutečně hnali. Posledních 600 metrů jsem měl pocit, že snad za mě běží někdo jiný. To bylo neskutečné. Ten stadion je čarovný," prohlásil Eaton, který je i mistrem světa a světovým rekordmanem v halovém sedmiboji. "Už po tyči jsem věděl, že rekord může padnout, a po oštěpu bylo jasné, jaký čas (na 1500 metrů) potřebuji," dodal.

Na olympijské hry do Londýna s ním pojede i mistr svět Trey Hardee, který na druhém místě získal 8383 bodů. Třetí Gray Horn už se přes 8000 bodů nedostal, olympijský vítěz z Pekingu Bryan Clay nedokončil běh na 110 metrů překážek.

Autoři: ,