Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sedm statečných. Čeští zápasníci sní o medailích z mistrovství světa

Sport

  9:19
PAŘÍŽ - Za účasti sedmi českých zápasníků se od pondělí uskuteční v Paříži mistrovství světa. Trenér Václav Scheiner starší sází zejména na zkušené Petra Nováka s Arturem Omarovem, kteří podle něj mohou pomýšlet na medaili.

Zápasník Artur Omarov na otevřeném tréninku reprezentace mužů v zápase řecko-římském a žen ve volném stylu. foto: ČTK

„Samozřejmě bychom - jako vždycky - rádi dosáhli na medaili. Já jsem byl v minulosti zvyklý je vozit. Teď je celková výkonnost o něco slabší než před lety, nicméně máme závodníky, kteří jsou schopni se měřit s těmi nejlepšími. Artur Omarov a Petr Novák patří mezi ty nejzkušenější, které máme. Očekávání jsou od nich tedy vyšší,“ řekl Scheiner.

Rodák z Machačkaly Omarov (do 98 kg) patří už dlouho k nejlepším českým zápasníkům. Novák (do 80 kg) se musel vypořádat s ročním trestem za dopingový nález (meldonium) a při své první velké akci po návratu na soutěžní žíněnku skončil na květnovém evropském šampionátu osmý.

Zápasník Artur Omarov na otevřeném tréninku reprezentace mužů v zápase...
Zápasnice Adéla Hanzlíčková na otevřeném tréninku reprezentace mužů v zápase...

„Petr porazil na ME loňského mistra Evropy, Artur poráží závodníky světové třídy,“ uvedl Scheiner. „Ale bez šance nejsou ani ti mladší, třeba Olda Varga, který už loni byl třetí na Velké ceně Německa. Ve 24 letech patří k nastupující garnituře, která by se k tomu měla dopracovat,“ dodal.

Věří, že jeho svěřencům pomáhá konfrontace se zahraničními zápasníky. „Letos už jsme měli několik soustředění, kromě jiného třeba ve Španělsku, Maďarsku nebo Německu. Sejde se tam na žíněnce třeba sto zápasníků a není problém příhodně ‚spárovat‘,“ řekl Scheiner.

Nominace ČR

MUŽI:

  • Řeckořímský styl: Michal Novák (váhová kategorie do 66 kg), Matouš Morbitzer (do 71 kg), Oldřich Varga (do 75 kg), Petr Novák (do 80 kg), Artur Omarov (do 98 kg).

ŽENY:

  • Volný styl: Lenka Hocková-Martináková (do 53 kg), Adéla Hanzlíčková (do 63 kg).

U týmu je od minulého roku a těší ho, že zápasníci jeho cestě věří. „Kluci pochopili, co po nich chci, jak by ta spolupráce měla vypadat a co by mohlo vést k posunu dopředu. Doufám, že už jsme naladění na stejnou vlnu. Občas to zaskřípalo,“ netají. „I teď to ještě sem tam zaskřípe, ale to je asi normální mezi trenérem a závodníkem,“ pousmál se Scheiner.

Mezi ženami ve volném stylu budou startovat Lenka Hocková-Martináková a účastnice loňských olympijských her a letošní stříbrná medailistka z mistrovství Evropy do 23 let Adéla Hanzlíčková.

Zatímco muži budou zápasit v pondělí a úterý, ženy nastoupí na žíněnku ve středu. „Nemám úplně stanovený nějaký výsledkový cíl, mnohem více mi bude záležet na předvedeném výkonu,“ prohlásil reprezentační trenér žen Milan Hemza.

Hanzlíčková: Mám tak trochu splněno, ale chci uspět i na MS

Hned na prvním ze čtyř vrcholů v sezoně získala česká volnostylařka Adéla Hanzlíčková na medaili a díky stříbru z mistrovství Evropy zápasníků do 23 let, které získala už potřetí za sebou, má letos do jisté míry splněno. Ráda by se však již také začala prosazovat mezi seniorkami, kde na medaili z velkých akcí stále čeká. Příští týden v Paříži bude mít další pokus na mistrovství světa.

"Těším se strašně moc. Jen potřebuju ještě shodit váhu, pár kil mi ještě chybí sundat dolů," řekla Hanzlíčková novinářům před pařížským šampionátem. "Sezona je zatím docela dobrá. Na ME do 23 let jsem získala stříbro, na druhou stranu seniorské ME se mi nepovedlo. Doufám, že to teď v Paříži zase vyvážím," dodala.

Připouští, že stříbrná medaile je každopádně uklidňující pro zbytek sezony. "Je dobrý pocit, když za tu sezonu už mám nějaký výsledek a ta dřina nepřijde vniveč. Pořád jsem ještě mladá. Věk zápasnice na vrcholu je kolem 27 let," uvedla třiadvacetiletá rodačka z Brna Hanzlíčková.

Že sbírá úspěchy do 23 let, ale mezi seniorkami zatím nepřicházejí, ji nechává v klidu. "Jsem mezi seniorkami jednou z nejmladších. Ještě nemám tolik zkušeností, tak natrénováno a občas mě svazuje tréma. Pak dělám zbrklé kraviny a občas si tím prohraju zápas sama. Trenér se mnou chvíli nemluví a je naštvaný, ale pak se uklidní a něco mi k tomu řekne. Časem se z toho vyzápasím, je to i hodně o zkušenostech," věří Hanzlíčková.

Konkrétní cíl pro MS říct nechtěla. "Budu zápasit co nejlépe. A snažit se ukázat vše, co jsem natrénovala. Chtěla bych být v té lepší polovině. Když je člověk dobře připravený, nezáleží ani tolik na losu, i když bych byla radši, kdybych si vylosovala dobře a nemusela jít hned předkolo. Na štěstí ale nechci spoléhat," zdůraznila Hanzlíčková. Hlavní je pro ni listopadové MS do 23 let v Polsku, kde bych ráda dosáhla na větší úspěch.

Připravit se na čtyři vrcholy v sezoně pro ni není snadné, i když je zvyklá. "Je to strašně náročné už jen proto, že musím dělat váhu. Vážím normálně 67 až 68, ale závodím ve váze do 63 kilogramů. A shazovat čtyřikrát ročně pět kilo je velkým zápřahem pro tělo i pro psychiku," konstatovala Hanzlíčková.

Těžko proto hledá větší prostor na odpočinek. "Snad leda kolem Vánoc," smála se Hanzlíčková. "Sice dostanu občas po nějakém šampionátu kratší volno, kdy se snažím být co nejdál od zápasu a vypnout hlavu, ale jinak je to celoroční zápřah," dodala Hanzlíčková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!