26. srpna 2016 18:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sedmá etapa Vuelty: Contador v závěru opět na zemi, slaví ‚bezejmenný‘ Belgičan

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Potrhaný Alberto Contador. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potrhaný Alberto Contador. | foto: Reuters

Puebla de Sanabria Belgický cyklista Jonas Van Genechten z týmu IAM se stal senzačním vítězem 7. etapy cyklistické Vuelty, ve které byli uprchlíci dostiženi až 100 metrů před cílem a jejíž dojezd doprovázel opět hromadný pád, u jehož zrodu byl Alberto Contador. Lídrem závodu zůstává Darwin Atapuma z BMC.

Do cíle zbývalo necelého půl kilometru, prořídlé hlavní pole právě ve vysoké rychlosti dostihovalo poslední dva z uprchlíků a Alberto Contador v něm šlapal na desáté pozici, když zavadil kolem o van der Sandeho z týmu Lotto Soudal, který jel před ním. Následně se odporoučel k zemi, čímž způsobil také hromadný pád za sebou.

Španěl později dojel do cíle s potrhaným dresem i zakrvácenou kůží. Jelikož šlo o pád v neutralizované zóně tří kilometrů, obdržel čas vítěze a v celkovém pořadí neztratil.

„Závod však nyní bude komplikovanější,“ podotkl, zjevně se vzpomínkami na červenec a francouzské silnice.

Vuelta, cyklistický závod Grand Tour

7. etapa - Maceda - Puebla de Sanabria (158,5 km): 1. Van Genechten (Bel./IAM) 3:55:44, 2. Bennati (It./Tinkoff), 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. Gilbert (Bel./BMC), 5. Reza (Fr./FdJ), 6. Bagdonas (Lit./Ag2r), 7. Meersman (Bel./Etixx), 8. Sbaragli (It./Dimension Data), 9. Hardy (Fr./Cofidis), 10. Van der Sande (Bel./Lotto Soudal) všichni stejný čas,... 19. König (ČR/Sky) -13, 135. Štybar (ČR/Etixx) -11:09.

Celkové pořadí: 1. Atapuma (Kol./BMC) 25:41:05, 2. Valverde -24, 3. Froome (Brit./Sky) -32, 4. Quintana (Kol./Movistar), 5. Chaves (Kol./Orica) oba -38, 6. S. Sánchez (Šp./BMC) -1:07, 7. König -1:12, 8. Kennaugh (Brit./Sky) -1:14, 9. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step) -1:22, 10. S. Yates (Brit./Orica BikeExchange) -1:28, ...46. Štybar -23:16.

Po dvou pádech v úvodu Tour, které jej později přinutily odstoupit, tak ani úvodní týden Vuelty nepřečkal lídr stáje Tinkoff bez karambolu.

Mezi jezdci, kteří uvízli za pádem, byl i Chris Froome. Šampion letošní Tour však podle informací týmu Sky dorazil do cíle bez jakýchkoliv následků..

Závěrečný spurt, který se stal soubojem klasikářů, jezdců pro celkovou klasifikaci i sprinterů, ovládl nečekaně 29letý Jonas Van Genechten z týmu IAM a vzápětí jásal: „To je můj životní úspěch.“ Tím dosavadním bylo v kariéře belgického cyklisty předloni etapové prvenství v závodě Kolem Polska.

Jeho tým IAM, který po této sezoně z finančních důvodů ukončí činnost, tak letos dokázal vyhrát po jedné etapě na každém ze tří podniků Grand Tours, tedy na Giru, Tour a Vueltě. Tomu se říká parádní loučení.

Druhý spurtoval Benatti z Tinkoffu a třetí Valverde z Movistaru. Leopold König projel cílem v Puebla de Sanaria devatenáctý a nadále bezpečně drží pozici v Top 10 celkové klasifikace.

Zítra čeká na peloton první ostrá horská zkouška, dojezd 1. kategorie na La Camperonu, brutální stoupání s až 25 procenty, které při jeho předloňské premiéře označili někteří cyklisté za nejtěžší na celé Vueltě.

  • 2Diskuse