Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf české olympijské mise Dvořák: Až na vesnici je Vancouver připravený

Sport

  2:00aktualizováno  12:09
PRAHA - 100 DNŮ DO ZAHÁJENÍ ZIMNÍCH OLYMPIJSKÝCH HER VE VANCOUVERU Dějiště blížících se her zná tak dobře, že ho hned tak něco nepřekvapí. Jak by ne. Jako šéf české mise se chystá už na sedmou olympiádu. "Myslím, že to budou hodně dobré hry," tvrdí František Dvořák (67), místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV).

František Dvořák. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle čeho soudíte, že se olympiáda ve Vancouveru povede?
Kanada je národ sportovců, zvlášť zimní sporty mají pod kůží. Díky tomu by tam měla být dobrá atmosféra. Dovolím si tvrdit, že by to mohly být podobné hry jako ty v Lillehameru v roce 1994.

Jsou Kanaďané sto dní před zahájením připraveni lépe než Italové před třemi lety v Turíně?
Jednoznačně. V Turíně byly sice kopce upravené, tratě vyznačené, ale horší to třeba bylo s ubytováním nebo dopravou. V tom je jasný rozdíl. Vancouver je připravený. Dodělává se jen olympijská vesnice, tam ještě musí zapracovat.

Mimochodem, vzpomenou si v Kanadě ještě, že jim byly hry přiděleny na kongresu v Praze?
Samozřejmě. Při různých jednáních jsem si toho všiml. Uvědomují si to moc dobře. Možná i proto je jejich vztah k nám velmi dobrý.

Aby se to ale nezměnilo, až je na hrách porazíme v hokeji.
To by nebylo špatné. Máme totiž nevyřízené účty s Gretzkym. Posmíval se nám před sedmi lety v Salt Lake City, když nás porazili. Rádi bychom mu to vrátili.

Nebude ale většina sportů ve stínu právě hokeje?
To je jasné, hokej bude nejsledovanější. Ale hodně populární je v Kanadě i rychlobruslení nebo curling. Možná budou trochu v pozadí klasické discipliny, sám jsem na to zvědavý. Navíc budou hry rozdělené – ledové sporty ve Vancouveru a sněhové v nedalekém Whistleru. To se také může projevit.

A pak je tu ještě jedna komplikace. Vancouver budou první hry od vypuknutí finanční krize. Věříte přesto, že budou ziskové?
Je pravda, že měli dílčí potíže, protože hlavním sponzorem her byla třeba i automobilka General Motors. Říkalo se, že organizátorům docházejí peníze, ale to je nesmysl. Největší náklady totiž nejsou ty na samotný průběh. To jsou drobné. Nejvíce stála výstavba dálnice, olympijského parku uprostřed hlubokých lesů. A to všechno stihli ještě před krizí.

Šetří ČOV u české výpravy kvůli krizi víc než v minulosti?
Nešetříme, ale ani nerozhazujeme. Postupujeme racionálně. I kdyby přišel nějaký výpadek od partnerů, máme dostatečné zásoby.

Na kolik vyjde účast českých sportovců ve Vancouveru?
Zhruba na 32 milionů korun. Ale závisí to i na rozsahu výpravy.

Počet nominovaných sportovců ještě není konečný. S jakým číslem počítáte vy?
Definitivně bude nominace potvrzena 21. ledna, zrovna teď v listopadu budou probíhat další světové poháry... Pracujeme s teoretickým číslem kolem 90 sportovců, ale reálně to bude asi něco přes 80.

Větší spor bude o kvóty na počet doprovodu, které jsou omezené. Domluvíte se i s hvězdami, jako je Bauer nebo Záhrobská?
Máme možnost doprovod navýšit u disciplín, kde se čeká výrazný úspěch. Necháme to ale na jednotlivých svazech. Bude na nich, jak si to u jednotlivých disciplín rozdělí.

Už jsou stanoveny prémie pro sportovce za zisk medaile?
Ano. Zvedli jsme hlavní odměnu za zlatou medaili z jednoho milionu korun na 1,5 milionu. Hokejový tým v případě titulu získá deset milionů korun. A hlavně jsme systém předělali tak, aby byl spravedlivější i pro vícečlenné posádky.

Kolik počítáte, že v únoru vyplatíte?
Máme dostatečné zdroje. I kdyby vyhráli třeba hokejisté, kteří mají mimochodem za zlato slíbenou odměnu 10 milionů na tým, s chutí to zaplatíme.

Vraťme se ještě k Vancouveru. Cítil jste tam při svých cestách strach z možné epidemie prasečí chřipky?
Ne. Ale hrozba to je.

Jak velká?
Kdyby tam epidemie propukla, byl by to samozřejmě velký problém. Je fakt, že mají připravené izolace, pro každého mají lék Tamiflu, ale důležitější je prevence. A ta je na národních výborech. Proto teď sportovcům nabízíme zdarma očkování. Nemůžeme jim to nakázat, ale jen důrazně doporučit.

A je o očkování zájem?
Zájem je, už se hlásí sportovci. Takže teď je to na nich, my je nutit nemůžeme.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...