Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéf cyklistiky šokuje. Řešit jen dvanáctou Sáblíkovou je neuctivé vůči našim medailistům

Řešit jen to, že Martina Sáblíková nebude v Riu závodit. To je podle šéfa české cyklistiky nedůstojné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řešit jen to, že Martina Sáblíková nebude v Riu závodit. To je podle šéfa české cyklistiky nedůstojné. | foto: ČTK

PRAHA Český svaz cyklistiky žádnou chybu neudělal. Taková jsou slova jejího šéfa Mariána Štetiny ohledně zmatků s nominačními kritérii pro časovku v olympiádě v Riu, na které doplatila Martina Sáblíková. Štetina navíc uvedl, že český svaz nikdy dopředu nevyhlásil, kolikátá musí Sáblíková na loňském MS skončit.

„Stala se velká chyba a nebyla na naší straně. Ještě před tím, než svaz vyhlásil nominační kritéria, se začalo v médiích objevovat, co Martině k účasti v Riu stačí. A to je podle mě největší chyba, tím všechno začalo,“ myslí si šéf české cyklistiky.

„Musím vám ale říct jednu věc, která mě mrzí ještě víc. Všichni řeší Martinu Sáblíkovou, která skončila v časovce na mistrovství světa dvanáctá. Nikdo ale neřeší medailisty a další úspěšné závodníky z MS. To je podle mě nespravedlivé a jde o velkou neúctu vzhledem k nim,“ zlobí se Štetina.

„Vývoj kauzy? Nemůžu nic prozradit“

On sám sleduje z největší blízkosti, jak Mezinárodní cyklistická unie rozhodne o jediném volném místu pro časovku, které se vzdala pořadatelská Brazílie. Jak se celá kauza vyvíjí, však prozradit nechtěl.

„Ctím dohodu s UCI že nebudu prozrazovat vývoj kauzy až do té doby, než se rozhodne, kdo volné místo v časovce získá,“ prozradil Štetina.

Přiznal ale, že český svaz učinil opatření, aby se už nikdy nestalo, aby si závodník myslel, že na vrcholnou akci postoupil, ale kvůli nejasným kritériím se tak nestalo.

„Neřešili jsme jen příklad Martiny Sáblíkové, ale i nejasností v kritériích dráhových cyklistů. Učinili jsme na svazu ale opatření, aby se podobné nejasnosti už nikdy neopakovaly,“ uvedl s tím, že chybou byla nejednotnost u některých komisí v rámci svazu.

„My máme v rámci českého svazu sedm komisí, které si vždy řešily ta nominační kritéria samy. Nově to ale bude řešit jediný člověk, a to už před zahájením kvalifikací. A vždy bude dostatečně dopředu všechny závodníky informovat,“ doplnil Štetina.

„Žádná zpětná vazba? To mě mrzí“

Proto svaz vymyslel novou funkci sportovního ředitele. Žádný velký zájem však toto opatření nevzbudilo.

„Bohužel jsme nedostali zpětnou vazbu, jakou jsme čekali. Rozeslali jsme mailem informaci o zřízení pozice sportovního ředitele všem komisím a trenérům a ozval se nám jen jediný trenér z dráhové cyklistiky,“ zlobí se šéf českých cyklistů.

Martina Sáblíková vyhrála 23. června v Hodoníně časovku jednotlivkyň na...
Martina Sáblíková vyhrála 23. června v Hodoníně časovku jednotlivkyň na...

„Konkrétní jméno vám neřeknu, protože jej vybere generální sekretář až na zářijovém výboru. Bude mít však i další pravomoce, bude v nejbližším kontaktu se sportovci, i proto jsme se rozhodli pozici sportovního ředitele zavést,“ dodal Štetina.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...