Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéf formule 1: Hitler a Husajn uměli vzít věci pevně do rukou

Bernie Ecclestone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernie Ecclestone. | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Promotér formule 1 Bernie Ecclestone se opět postaral o rozruch. V rozhovoru pro deník The Times velebil Adolfa Hitlera, totalitní režim Saddáma Husajna a kritizoval demokracii.

"Je hrozné to říct, ale Hitler uměl vzít věci do ruky, dokázal ovládat masy lidí," prohlásil osmasedmdesátiletý Ecclestone. "Nakonec se ale nechal unést a nebyl moc dobrý diktátor. Protože buď věděl, jakých činů se dopustil, nebo prostě nechával věcem volný průběh," dodal.

Ecclestone také zkritizoval demokracii. "Pro většinu států toho moc dobrého nepřinesla - včetně Británie," řekl s tím, že je zastáncem tvrdé a nekompromisní vlády, kterou v minulosti představovala britská premiérka Margaret Thatcherová a odcházející prezident Mezinárodní automobilové federace FIA Max Mosley, jehož otec Oswald byl zakladatelem britské fašistické strany.

"Margaret tule zemi posílila. My jsme ji pak nechali padnout, protože Gordon Brown a Tony Blair se snaží každému vyhovět. Max by byl skvělý politik. Je to rozený vůdce a jeho minulost by určitě nebyla problém," uvedl.

"Politici se starají jenom o volby. Byla chyba, že jsme podpořili svržení Saddáma Husajna. On byl jediný, kdo měl nad Irákem kontrolu. S Talibanem to bylo stejné," řekl. "Napadli jsme země, aniž bychom měli ponětí o jejich kultuře. Vždyť Američané si mysleli, že Bosna je město v Miami... V Africe lidé umírají hlady a my se na to jenom díváme. Místo toho abychom jim pomohli, se vměšujeme se do věcí, do kterých nám nic není," dodal.

Promotér formule 1 si za svá prohlášení vysloužil ostrou kritiku. Organizace britských Židů označila Ecclestoneův komentář za bizarní a šéfredaktor novin Jewish Chronicle Stephen Pollard uvedl, že něco takového mohl říct "idiot nebo morálně zkažený člověk". "Pokud si myslí, že Hitlera přemlouvali, aby povraždil šest milion Židů, zaútočil na každou zemi a vybombardoval Londýn, pak je historický ignorant a naprosto ztratil soudnost," prohlásil labouristický politik Denis MacShane.

Ecclestone nezpůsobil svými výroky podobný rozruch poprvé. Loni hájil rasistické útoky na prvního pilota tmavé pleti ve formuli Lewise Hamiltona tím, že se prý jednalo jen o vtip. Jindy zase prohlásil, že "ženy by měly nosit šaty v bílé barvě, jako všechny domácí spotřebiče". Svoje slova se nedávno snažil mírnit tím, že prý šlo o žert, ale neodpustil si poznámku: "Moc bych chtěl mít ve formuli pilotku. Nejlepší by byly černošky a Židovky. Dokonce bych je pouštěl na mateřskou dovolenou."

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.