Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf formule 1: Hitler a Husajn uměli vzít věci pevně do rukou

Sport

  17:52
LONDÝN - Promotér formule 1 Bernie Ecclestone se opět postaral o rozruch. V rozhovoru pro deník The Times velebil Adolfa Hitlera, totalitní režim Saddáma Husajna a kritizoval demokracii.

Bernie Ecclestone. foto: Lidovky.cz

"Je hrozné to říct, ale Hitler uměl vzít věci do ruky, dokázal ovládat masy lidí," prohlásil osmasedmdesátiletý Ecclestone. "Nakonec se ale nechal unést a nebyl moc dobrý diktátor. Protože buď věděl, jakých činů se dopustil, nebo prostě nechával věcem volný průběh," dodal.

Ecclestone také zkritizoval demokracii. "Pro většinu států toho moc dobrého nepřinesla - včetně Británie," řekl s tím, že je zastáncem tvrdé a nekompromisní vlády, kterou v minulosti představovala britská premiérka Margaret Thatcherová a odcházející prezident Mezinárodní automobilové federace FIA Max Mosley, jehož otec Oswald byl zakladatelem britské fašistické strany.

"Margaret tule zemi posílila. My jsme ji pak nechali padnout, protože Gordon Brown a Tony Blair se snaží každému vyhovět. Max by byl skvělý politik. Je to rozený vůdce a jeho minulost by určitě nebyla problém," uvedl.

"Politici se starají jenom o volby. Byla chyba, že jsme podpořili svržení Saddáma Husajna. On byl jediný, kdo měl nad Irákem kontrolu. S Talibanem to bylo stejné," řekl. "Napadli jsme země, aniž bychom měli ponětí o jejich kultuře. Vždyť Američané si mysleli, že Bosna je město v Miami... V Africe lidé umírají hlady a my se na to jenom díváme. Místo toho abychom jim pomohli, se vměšujeme se do věcí, do kterých nám nic není," dodal.

Promotér formule 1 si za svá prohlášení vysloužil ostrou kritiku. Organizace britských Židů označila Ecclestoneův komentář za bizarní a šéfredaktor novin Jewish Chronicle Stephen Pollard uvedl, že něco takového mohl říct "idiot nebo morálně zkažený člověk". "Pokud si myslí, že Hitlera přemlouvali, aby povraždil šest milion Židů, zaútočil na každou zemi a vybombardoval Londýn, pak je historický ignorant a naprosto ztratil soudnost," prohlásil labouristický politik Denis MacShane.

Ecclestone nezpůsobil svými výroky podobný rozruch poprvé. Loni hájil rasistické útoky na prvního pilota tmavé pleti ve formuli Lewise Hamiltona tím, že se prý jednalo jen o vtip. Jindy zase prohlásil, že "ženy by měly nosit šaty v bílé barvě, jako všechny domácí spotřebiče". Svoje slova se nedávno snažil mírnit tím, že prý šlo o žert, ale neodpustil si poznámku: "Moc bych chtěl mít ve formuli pilotku. Nejlepší by byly černošky a Židovky. Dokonce bych je pouštěl na mateřskou dovolenou."

Autor: