"Xenon není zakázaný. Je možné, že to naši sportovci využívali. Na tom není nic špatného," uvedl Ujba v reakci na pondělní zprávu německé televize WDR. Ta o inhalaci xenonu ruskými sportovci informovala den po skončení zimních olympijských her v Soči, kde zástupci pořadatelské země díky zisku 33 medailí ovládli hodnocení zemí.
"Tato látka dokonce není ani zařazena do skupiny S0, což jsou látky, o jejichž zařazení na zakázanou listinu se uvažuje a které jsou alespoň sledovány," řekl český antidopingový expert Michal Polák.
Podle WDR ruští sportovci tuto metodu využívali už od olympijských her v Aténách 2004. Vdechování xenonu povzbuzuje tvorbu hormonu erythropoietinu (EPO) v těle a nepřímo tak napomáhá ke zlepšení výkonnosti. Dodávání EPO do lidského organismu je ve sportu zakázáno a je považováno za porušení antidopingových pravidel.
"Držíme se principu nevyužívat žádné látky nebo metody, které zakazuje Světová antidopingová agentura WADA," uvedl šéf ruského ústavu FMBA Ujba. "Nepoužíváme nic, co je ilegální, co je škodlivé a co má nějaké vedlejší účinky," dodal.
Prezident WADA Craig Reedie přislíbil, že se jeho organizace bude možným zneužitím inhalace xenonu v nejbližší době zabývat.