28. května 2014 13:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklistické zmatky na sněhu. Odstupte, vyzval šéf stáje ředitele Gira

ETAPA PRO TVRĎÁKY. V šestnáctém dějství cyklistického Gira čelili závodníci,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ETAPA PRO TVRĎÁKY. V šestnáctém dějství cyklistického Gira čelili závodníci,... | foto: ČTK/AP

ŘÍM Šéf cyklistického týmu Omega Pharma-Quick-Step Patrick Lefevere vyzval po úterním chaosu v královské etapě Gira d'Italia k odstoupení ředitele závodu Maura Vegniho. Kapitán Omegy Rigoberto Urán ztratil ve zmatečné etapě růžový trikot lídra, který získal jeho krajan a rival Nairo Quintana.

Většinu cyklistů a týmových šéfů rozčílil už samotný fakt, že navzdory extrémně špatnému počasí se jelo podle původního plánu do průsmyku Stelvio, kde jezdce v teplotách kolem nuly bičoval déšť se sněhem. K tomu se přidala nejednoznačná informace od pořadatelů, kterou si někteří vysvětlili tak, že v následném nebezpečném sjezdu se nebude závodit.

Tomu se někteří jezdci přizpůsobili, na vrcholu zastavili a oblékali si suché oblečení, zatímco jiní včetně Quintany jeli v tempu dál. Quintana nakonec po dalším stoupání celou etapu vyhrál a vede před Uránem o minutu a 41 sekund.

Změna pravidel až po startu

"Pan Vegni by měl jít domů, podle mě by měl rezignovat. Vůbec se nestará o cyklisty a není to u něj poprvé," uvedl dnes pro server cyclingnews.com Lefevere. "Platím jezdcům, ne jemu, miliony eur a od něj nedostávám nic. Nějakých 60.000 eur za to, že jedeme tenhle závod," zlobil se šéf Omegy, z nějž rozčilení nevyprchalo ani přes noc.

Podle Lefeverea byl chaos na Stelviu způsoben organizátory, kteří prý změnili názor. "Máme důkaz, že na vrcholu Stelvia z rádia zaznělo, že pojedou motocykly s vlajkami, že se nebude riskovat a že dole začne každá skupina s odstupem, jaký měla na vrcholu," tvrdil šéf týmu, za který jezdí i čeští cyklisté Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

Drsný sjezd během 16. etapy. Nejdříve ohlašený jako nezávodní úsek, až po...

Drsný sjezd během 16. etapy. Nejdříve ohlašený jako nezávodní úsek, až po startu náhle změněno.

Informaci o neutralizaci sjezdu dokonce přinesl i oficiální twitterový účet Gira, později ji však vzal zpět a omluvil se. "Myslím, že prostě změnili názor, protože byli rádi, že jsou Quintana, (Ryder) Hesjedal a (Pierre) Rolland v úniku, což bylo dobré pro Giro," uvedl Lefevere.

Devětapadesátiletý bývalý belgický profesionál tvrdí, že není naštvaný jen kvůli tomu, že jeho cyklista přišel o vedení. "Nejde o to, jestli je Quintana nejlepší vrchař, jde o princip. Urán by možná přišel o růžový trikot tak jako tak nebo by ho ztratil v dalších etapách. Cyklistika se chce stát velkým sportem, ale nikdy se jí to nepodaří, pokud bude organizována takovým způsobem," dodal Lefevere.