25. ledna 2007 11:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéf Platini by měnil Ligu mistrů

Lennart Johansson (vlevo) a Michel Platini (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lennart Johansson (vlevo) a Michel Platini (vpravo). | foto: CLEMENS BILAN GENT SHKULLAKUAFP

PRAHA Velká bitva o fotbalovou Evropu se ode dneška odehraje v Düsseldorfu. Na dvoudenním kongresu UEFA proti sobě stojí dvojice vyhraněných osobnosti, které se zítra utkají o post šéfa Evropské fotbalové unie. Úřadujícího předsedu Lennarta Johanssona se pokusí sesadit z nejvyšší funkce francouzská legenda Michel Platini. Ústřední téma předvolební kampaně se dotýká reformy Ligy mistrů. Tedy nejblyštivějšího klenotu, jaký UEFA spravuje.

Platiniho představy míří proti tradičním gigantům. „V soutěži je málo šampionů. Itálie, Anglie, Španělsko a Německo by měly mít místo čtyř jen tři zástupce,“ vyslovil se mistr Evropy z roku 1984. „Říkám ano otevřené Lize mistrů, a ne pro jakousi pseudo-NBA,“ dodal.

Pokud by se Platiniho představy naplnily, pomohlo by to vítězi české ligy, který by mohl mít zajištěný přímý postup do bohatě dotované soutěže bez účasti v předkole. Když se v předsednickém křesle udrží Johansson, žádné převratné změny čekat nelze. „Proč měnit něco, co nám ostatní závidí?“ argumentuje ostřílený funkcionář, který se ve funkci drží už 17 let.

Šance obou kandidátů na vítězství lze jen těžko odhadnout. Štáb podporující Johanssona včera informoval, že dosavadnímu předsedovi přislíbilo hlas 36 z 52 členských svazů. „Myslím, že je velmi elegantní a chytrý, nenechá se jen tak vyprovokovat,“ postavila se na Švédovu stranu německá legenda Franz Beckenbauer.

Češi sympatie neodkryli
Platiniho naděje posilují kurzy některých sázkových kanceláří. Mocného spojence také našel v předsedovi Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppu Blatterovi. „Z titulu své funkce bych neměl nic komentovat, ale osobní pocity skrýt nedokážu,“ prohlásil Blatter. „Michel je od roku 1998 mým osobním poradcem. Má moje sympatie, ale neberte to jako intervenci,“ vyjádřil se šéf FIFA. Ke komu se přikloní česká delegace, zůstává zatím tajemstvím. „V tuto chvíli by bylo netaktické to zveřejňovat,“ poznamenal místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.