Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéf Renaultu Briatore ve formuli 1 skončil, stáj dostala podmínku

Flavio Briatore. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Flavio Briatore. | foto: AFP

PAŘÍŽ VIDEO Tým formule jedna Renault dnes dostal od Mezinárodní automobilové federace (FIA) dvouletý podmíněný trest za to, že při loňské Velké ceně Singapuru nechal schválně havarovat svého jezdce Nelsona Piqueta. Bývalý šéf stáje Flavio Briatore, jenž měl být iniciátorem podvodu, dostal doživotní zákaz působení v F1.

KAUZA RENAULTU A BRIATOREHO VYHAZOV

O trestu dnes rozhodla Světová rada motorsportu, před níž v Paříži vypovídali jak bývalý pilot Renaultu Piquet, tak jednička týmu Fernando Alonso. Ten loni v nočním závodě v Singapuru vytěžil ze zinscenované havárie vítězství.

Už minulý týden se už v důsledku kauzy vzdal funkce dlouholetý šéf francouzského týmu Briatore a spolu s ním skončil šéfinženýr Pat Symonds, jenž dnes dostal pětiletý zákaz působení ve formuli. Suspendace Briatoreho se vztahuje i na funkci osobního manažera jezdců.

Vedení Renaultu spolu s odchodem dvou klíčových mužů oznámilo, že se nebude bránit obvinění FIA, že zinscenovalo Piquetovu nehodu a vinu za nehodu přijalo. Zároveň podle interního šetření stáj oznámila, že o nehodě věděli pouze Piquet, Symonds a Briatore. FIA začala případ prošetřovat koncem srpna, kdy čerstvě propuštěný Piquet brazilské televizi řekl, že mu vedení stáje nařídilo v Singapuru havarovat.

Světová rada vzala v úvahu následující polehčující okolnosti

- Renault při první příležitosti přiznal vinu a plně spolupracoval s FIA

- Tým potvrdil, že byli do této záležitosti zapojeni Briatore a Symonds, s oběma se poté hned rozloučil

- Renault se omluvil FIA a celému sportu

- Renault se zavázal zaplatit všechny náklady vyšetřování FIA

- Automobilka Renault přispěje na projekty FIA zabývající se bezpečností

Z jeho nehody měl těžit týmový kolega Alonso, který skutečně díky přítomnosti zpomalovacího vozu na trati dohnal ztrátu na ostatní vozy způsobenou brzkým tankováním. Když byla trať volná, získal naopak náskok, protože jeho soupeři museli do boxů pro palivo, a dojel si pro první triumf v sezoně.

"Světová rada považuje porušení pravidel ze strany Renaultu ve vztahu k GP Singapuru 2008 za bezprecedentně závažná. Tímto porušením pravidel Renault nejen poškodil integritu tohoto sportu, ale také ohrozil životy diváků, traťových komisařů, ostatních soutěžících a Nelsona Piqueta samotného," uvedla FIA.

Podle Světové rady si provinění Renaultu zaslouží permanentní vyloučení z šampionátu formule 1. Ale vzhledem k tomu, že Renault přiznal vinu a plně spolupracoval, se FIA rozhodla trest zmírnit dvouletou podmínkou.

Individuální tresty uložila FIA poměrně tvrdé. Flavio Briatore má doživotní zákaz působení v motorsportu, který je pod záštitou FIA. Pat Symonds má pětiletý zákaz působení v motorsportu jen díky tomu, že na rozdíl od Briatoreho vinu přiznal, omluvil se a spolupracoval. Nelson Piquet dostal za svojí výpověď imunitu, takže vyvázl bez trestu.

,

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...