Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf Renaultu Briatore ve formuli 1 skončil, stáj dostala podmínku

Sport

  14:18aktualizováno  14:47
PAŘÍŽ - VIDEO Tým formule jedna Renault dnes dostal od Mezinárodní automobilové federace (FIA) dvouletý podmíněný trest za to, že při loňské Velké ceně Singapuru nechal schválně havarovat svého jezdce Nelsona Piqueta. Bývalý šéf stáje Flavio Briatore, jenž měl být iniciátorem podvodu, dostal doživotní zákaz působení v F1.

Flavio Briatore. foto: AFP

KAUZA RENAULTU A BRIATOREHO VYHAZOV

O trestu dnes rozhodla Světová rada motorsportu, před níž v Paříži vypovídali jak bývalý pilot Renaultu Piquet, tak jednička týmu Fernando Alonso. Ten loni v nočním závodě v Singapuru vytěžil ze zinscenované havárie vítězství.

Už minulý týden se už v důsledku kauzy vzdal funkce dlouholetý šéf francouzského týmu Briatore a spolu s ním skončil šéfinženýr Pat Symonds, jenž dnes dostal pětiletý zákaz působení ve formuli. Suspendace Briatoreho se vztahuje i na funkci osobního manažera jezdců.

Vedení Renaultu spolu s odchodem dvou klíčových mužů oznámilo, že se nebude bránit obvinění FIA, že zinscenovalo Piquetovu nehodu a vinu za nehodu přijalo. Zároveň podle interního šetření stáj oznámila, že o nehodě věděli pouze Piquet, Symonds a Briatore. FIA začala případ prošetřovat koncem srpna, kdy čerstvě propuštěný Piquet brazilské televizi řekl, že mu vedení stáje nařídilo v Singapuru havarovat.

Světová rada vzala v úvahu následující polehčující okolnosti

- Renault při první příležitosti přiznal vinu a plně spolupracoval s FIA

- Tým potvrdil, že byli do této záležitosti zapojeni Briatore a Symonds, s oběma se poté hned rozloučil

- Renault se omluvil FIA a celému sportu

- Renault se zavázal zaplatit všechny náklady vyšetřování FIA

- Automobilka Renault přispěje na projekty FIA zabývající se bezpečností

Z jeho nehody měl těžit týmový kolega Alonso, který skutečně díky přítomnosti zpomalovacího vozu na trati dohnal ztrátu na ostatní vozy způsobenou brzkým tankováním. Když byla trať volná, získal naopak náskok, protože jeho soupeři museli do boxů pro palivo, a dojel si pro první triumf v sezoně.

"Světová rada považuje porušení pravidel ze strany Renaultu ve vztahu k GP Singapuru 2008 za bezprecedentně závažná. Tímto porušením pravidel Renault nejen poškodil integritu tohoto sportu, ale také ohrozil životy diváků, traťových komisařů, ostatních soutěžících a Nelsona Piqueta samotného," uvedla FIA.

Podle Světové rady si provinění Renaultu zaslouží permanentní vyloučení z šampionátu formule 1. Ale vzhledem k tomu, že Renault přiznal vinu a plně spolupracoval, se FIA rozhodla trest zmírnit dvouletou podmínkou.

Individuální tresty uložila FIA poměrně tvrdé. Flavio Briatore má doživotní zákaz působení v motorsportu, který je pod záštitou FIA. Pat Symonds má pětiletý zákaz působení v motorsportu jen díky tomu, že na rozdíl od Briatoreho vinu přiznal, omluvil se a spolupracoval. Nelson Piquet dostal za svojí výpověď imunitu, takže vyvázl bez trestu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat