Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéfa stáje rozčílila první etapa Tour. Byl to bordel, řekl

Pádů bylo během 1. etapy Tour několik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pádů bylo během 1. etapy Tour několik. | foto: Reuters

V neděli je na programu 100. ročníku Tour de France druhá etapa. Na startu se objevil i cyklista, který si měl podle prvních zpráv v sobotu zlomit klíční kost, obavy o stav Tonyho Martina ze stáje Omega Pharma se však nepotvrdily.

Dvojnásobný mistr světa v časovce byl po těžkém sobotním pádu odvezen do nemocnice v Bastii. "Dvakrát ztratil vědomí," informoval tiskový mluvčí stáje Alessandro Tegner. V nemocnici lékaři diagnostikovali otřes mozku a pohmožděniny v oblasti levé plíce. Zakrvácené následky pádu si Martin odnesl i na levém koleni, boku, rameni a zádech.

Přesto se jezdec po poradě s lékaři odhodlal v neděli dopoledne do 2. etapy odstartovat. "Už se zase smál," informoval Tegner. "V noci byl schopný spát a ráno pak mohl i jíst. Je těžké říci, zda Tony druhou etapu dokončí, ale chce se o to pokusit. Vložil spoustu energie do přípravy na Tour. Pokud se však nebude cítit dobře, sleze z kola."

Stáj Omega Pharma byla sérií sobotních pádů postižena nejvíce. Nešlo jen o zranění Martina, karambol zároveň poslal k zemi další jezdce z týmu a zablokoval Marka Cavendishe v jeho snaze bojovat o etapové prvenství.

"Jeden z jezdců vrazil do našeho Kwiatkowského. Gert Steegmans po kontaktu s jeho kolem upadl. Mark Cavendish neupadl, ale byl stejně jako řada dalších zablokován," líčil šéf týmu Patrick Lefévre.

Němec Kittel vyrál 1. etapu Tour 2013.

VÍTĚZ! Němec Kittel vyrál 1. etapu Tour 2013.

Na místě byl rovněž Marck Coucke, výkonný ředitel Omega Pharmy - a ten si nebral servírky, když se před novináři pustil do ostré kritiky organizátorů Tour ze společnosti ASO, které označil za viníky chaosu, jež vedl k sérii pádů.

"Náš tým byl skvěle připraven, ale potom se stane to, co Francouzi nazývají slovem bordel. Najednou je v cíli zaseklý autobus, který si asi myslel, že je pořád v Austrálii. V tu chvíli byl závod 15 kilometrů od cíle, jezdci jeli rychlostí 60 km/h a zbývalo jen čtvrt hodiny na vyřešení situace. Viděl jsem organizátory, jak zmateně běhají okolo. Měli etapu hned neutralizovat! Místo toho se rozhodli předsunout cíl o tři kilometry dopředu, za zatáčku. Tyhle sprinty jsou už tak dost nebezpečné, ale je ještě mnohem horší, když jezdci najednou slyší ve sluchátkách, že mají spurtovat 3 kilometry před místem, kde to očekávali, a ještě k tomu za zatáčkou. A potom mu najednou řeknou, že to zase neplatí. To je zlé. Potřebujeme jasná rozhodnutí z formule 1. Měli tu etapu anulovat. Show musí pokračovat, ale ne za cenu, jakou jezdci zaplatili."

S tím souhlasil i Lefévre. "Je pár věcí, které mě na Tour už několik let rozčilují. Jeden z mých jezdců, Pineau, vždycky říká: To je prostě Tour. V ideálním světě bychom v sobotu vyhráli, což by v týmu snížilo tlak."

Namísto ideálního světa se však musí v tom reálném srovnat s nečekanými potížemi. "Pokud Tony Martin nebude moci pokračovat, můžeme zapomenout na úspěch v týmové časovce a budeme muset přebudovat sprinterský vlak Marka Cavendishe," posteskl si Coucke. "A možná budeme muset zapomenout i na zelené triko."

Stáj Orica GreenEdge, jejíž autobus v cíli uvízl, byla penalizována pokutou 1600 eur za to, že se jeho řidič neřídil pokyny organizátorů a projížděl pod cílovou branou až poté, co byla vztyčena její horní část.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...