Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf svazu Král: Hadamczikův konec? Turnaj budeme hodnotit zpětně

Sport

  11:14
PRAHA - V Česku už zase hlasitě rezonuje úderné heslo: "Hadamczik ven!" Na trenéra reprezentace se po dalším propadáku na velkém turnaji snáší zloba hokejových fanoušků. Přečká Alois Hadamczik ten silný tlak znovu? Odstoupí? Nebo s ním ukončí spolupráci svaz sám? A kdo místo něj?

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král foto: ČTK

Těch otázek je po čtvrtfinálové porážce od USA 2:5 hodně, několik hodin po zápase je prostor na rychlá a jednoduchá řešení. Jenže mohou být unáhlená. Také proto šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král se ve středu večer odmítl připojit k většinovému názoru veřejnosti.

"Já osobně určitě teď neřeknu, že trenér končí. A sám to řešit určitě ani nemohu, ale olympiádou se budeme samozřejmě zpětně zaobírat a turnaj se bude hodnotit," řekl Král agentuře ČTK. "Vždy, když se nedosáhne na nějaký cíl, tak se mluví i o otázce trenérů. Ale trenér ten čtvrtfinálový zápas určitě neprohrál."

V podstatě to připomíná situaci z května loňského roku, kdy po 7. místě českého týmu na mistrovství světa rovněž fanoušci chtěli Hadamczikovo odvolání a Král řekl, že k tomu nevidí důvod.

Vedení svazu si opět nechá vypracovat analýzu od realizačního týmu, počká si na názor samotného kouče. A pak? "Ta pozice trenéra národního týmu je určitě obtížná, ale všeobecně řečeno - nikde není psáno, že by se trenér kdykoliv změnit nemohl."

Aby Hadamczik u reprezentace skončil ještě před šampionátem v Minsku, musel by se tím zabývat výkonný výbor svazu, který má včetně Krále 11 členů. Podle zákulisních informací se skutečně výměna trenéra chystá, leccos napovídá i to, že svazový šéf vůbec nebyl v Soči a prý už v Česku hledá nového kouče.

Zklamaný trenér Alois Hadamczik po vyřazení z olympijského turnaje.

Král na druhou stranu Hadamczika oficiálně hájí. "Situace okolo hlavního trenéra byla vyhrocená už před olympiádou. Z mého pohledu to bylo dost hrubé," podotkl v narážce na spory kolem olympijské nominace. "Vždy mohou být názory na to či ono jméno v nominaci," pokračoval Král. "Nepovedlo se, co jsme si všichni přáli, ale ten výkon byl proti USA důstojný a kluci odvedli maximum."

Král upozornil, že Američané patří k favoritům na zlato a nestal se "žádný hokejový zázrak". Jenže pokud jde o zázraky - český tým v Soči ničím neoslnil, porazil pouze Lotyšsko a Slovensko. Na silnější celky Hadamczikův výběr nestačil.

"Taková je realita. Třeba u Švýcarů jsem si myslel, že je porazíme, nicméně ty týmy jsou silné a hrají výborný hokej. Je to turnaj a záleží na momentální formě, skutečnost je však taková, že outsideři už tam žádní nejsou," řekl Král.

"Zlatá" generace je na ústupu, Jágr a spol. sami mnoho nedokážou. To uznal i šéf českého hokeje, ale podle něj není situace zase tak kritická.

Svaz se snaží dlouhodobě pracovat na výchově nových talentů, proto Král tvrdí: "Kdo sleduje výsledky mládeže, tak ví, že ty pokroky jsou už vidět. Musí to ale vycházet od základu především z klubů."

To teď nechme stranou. Je fakt, že nejviditelnější jsou výkony a výsledky seniorské reprezentace.

 A ty z poslední doby by někteří raději ani neviděli.

Anketa

Měl by trenér Alois Hadamczik pokračovat u národního týmu?

Ano 108
Ne 904

Mnozí věří, že by národnímu týmu pomohla výměna trenéra. Vrátí se úspěšný kouč Vladimír Růžička? Dostane příležitost sparťanský vůdce Josef Jandač? Přetáhnou Češi slovenské reprezentaci Vladimíra Vůjtka? Přijde respektovaný Miloš Říha? Někdo jiný? Nebo snad svaz riskne experiment se zahraničním koučem?

Zase je tady mnoho dotazů, zatím však bez odpovědi. Počkejme si.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat