Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Americký bojkot zimní olympiády? Pelosiová vyzvala k rázné akci kvůli porušování lidských práv

Protesty proti Číně sílí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti Číně sílí. | foto: Reprofoto

Washington Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úterý řekla, že Spojené státy by měly na diplomatické úrovni bojkotovat zimní olympijské hry v Pekingu naplánované na příští únor. Podle političky Demokratické strany by neúčast amerických činitelů byla správnou odpovědí na porušování lidských práv v Číně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž v Kongresu sílí projevy odporu vůči čínské olympiádě.

„Nemůžeme pokračovat, jako by na tom, že olympiáda se přesouvá do Číny, nebylo nic špatného,“ řekla Pelosiová při slyšení v Kongresu na téma zimních her roku 2022. Podle magazínu Forbes vyzvala zákonodárce a vládní představitele, aby účast na hrách vynechali a „sportovce uctili doma“.

Političtí lídři, kteří se do programu zapojí, podle předsedkyně sněmovny ztratí „morální autoritu“ na to vyjadřovat se k lidskoprávním otázkám, napsal Reuters. Konkrétně Pelosiová zmínila přístup čínských úřadů k obyvatelům Hongkongu, Tibetu a provincie Sin-ťiang.

V severozápadním regionu nejlidnatější země světa jsou v takzvaných vzdělávacích střediscích masově zadržováni příslušníci muslimských etnických menšin. Washington postup proti Ujgurům a dalším skupinám hodnotí jako genocidu a zástupce americké diplomacie nedávno celý Sin-Ťiang označil za vězení pod širým nebem kvůli údajnému neustálému monitorování pohybu lidí. USA také dlouhodobě kritizují upevňování kontroly Pekingu nad Hongkongem.

„Neprojevujme úctu čínské vládě tím, že do Číny pojedou hlavy států,“ řekla v souvislosti s olympiádou Pelosiová. „Diplomatický bojkot“ her by podle ní neměl být jen americkou záležitostí, nýbrž společným aktem „vůdčích zemí světa“.

Zimní olympiáda je v Číně na programu od 4. do 20 února. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i na různých místech sousední provincie Che-pej.

Američtí zákonodárci podle Reuters čím dál hlasitěji mluví o bojkotu akce nebo přesunu dějiště a vystupují proti americkým korporacím, které podle nich přehlíží „genocidu“ Ujgurů a tím pomáhají Pekingu. „Když můžeme o rok odložit olympiádu kvůli pandemii, jistě také můžeme o rok odložit olympiádu kvůli genocidě,“ řekl nedávno demokratický kongresman Jim McGovern. Republikánský senátor Mitt Romney zase v dubnu navrhl, aby se zákon o strategii amerického přístupu k Číně rozšířil o ustanovení týkající se diplomatického bojkotu zimních her.

Forbes podotýká, že výzva Pelosiové přišla den po zveřejnění otevřeného dopisu, v němž skupina lidskoprávních organizací vyzývá k úplnému bojkotu olympiády. I toto prohlášení Peking obviňuje z genocidy, jakož i z „frontálního útoku na demokracii“ v Hongkongu. Čínská vláda obvinění z kampaně proti muslimským menšinám odmítá.

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....