Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Semenayová má až 4,5 procentní výhodu. Bude muset opět ‚tlumit‘ svůj testosteron?

Sport

  6:00
PRAHA - Trochu mimo hlavní zájem informovala Mezinárodní atletická federace (IAAF) v úterý na svých stránkách o novém výzkumu kvůli rovným podmínkám v ženském sportu. Studii si nechala vypracovat kvůli slyšení u Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS), která je naplánovaná na 27. července.

Jihoafričanka Caster Semenyaová. foto: ČTK/AP

Ten případ se táhne už vlastně téměř jednu dekádu. Vše odstartovalo výrazné zlepšení tehdy teprve osmnáctileté Jihoafričanky Caster Semenyaové v roce 2009 a její celkový mužný zjev i hlas. Následné sex-testy odhalily, že má jak ženské tak mužské pohlavní orgány.

Mladá atletka se pak musela podstoupit potupné procesy, které ji nakonec daly zelenou, uznaly ji za „ženu“ a mohla tak dál závodit. Od roku 2010 pak dle pravidla IAAF musela začít podstupovat hormonální terapii na snížení testosteronu v jejím těle (byl třikrát vyšší než je u žen obvyklé), kvůli čemuž pochopitelně klesla i její výkonnost.

Jihoafričanka Caster Semenyaová je doma.

Caster Semenyaová nesla jihoafrickou vlajku.

Indická sprinterka Duteee Chandová toto nařízení napadla a Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) ji dala zapravdu. Pravidlo bylo zrušeno v červenci 2015 s tím, že IAAF dostala dva roky na to, aby předložila důkazy o tom, že je potřebné a správné.

Atletická federace si studii skutečně nechala vypracovat. A hodně podrobnou.

Její autoři – doktoři Stéphane Bermon a Pierre-Yves Garnier – testovali celkem 2127 vzorků elitních atletů z MS 2011 a 2013. Výsledek?

Atletky s vyšší hladinou testosteronu těžily proti svým soupeřkám s nižší hladinou z výhody, kterou vědci vyjádřili také číselně – 1,8 až 4,5 procenta! „Naší pozicí je bránit, chránit a prosazovat spravedlivé podmínky v ženském sportu. Pokud takovou výhodu mají atletky se zvýšenou hladinou testosteronu, dovedete si představit, jakou výhodu by měly, pokud by vykazovaly stejná čísla jako muži?“ okomentoval Bermon studii volně stažitelnou na webu IAAF.

Následně dodal, že jde o pouze jeden z důkazů, které federace shromáždila směrem ke slyšení u CAS na konci července.

Vedení IAAF zároveň dodalo, že ať již dopadne slyšení jakkoliv, nebude mít jeho výsledek vliv na letošní mistrovství světa, které se koná v srpnu v Londýně. „Do ukončení řízení s CAS nebudeme podávat k celému případu žádné další informace,“ zní na závěr v prohlášení světové atletické federace.

Chandové a hlavně Semenyaové, která se po první rozhodnutí CAS vrátila zpět do špičky své disciplíny – běhu na 800 metrů – a loni v Riu se stala olympijskou šampionkou, ale studie na klidu v přípravě na zápolení v britské metropoli nejspíše moc nepřidá.