Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Semenyaová o sextestech: Beru to vše kolem sebe jako vtip

Sport

  14:19
JOHANNESBURG - Pouhý vtip, který ji nemůže rozházet, tak označila jihoafrická osmistovkařka Carsten Semenyaová situaci kolem testu pohlaví, který musela podstoupit před atletickým mistrovstvím světa.

Caster Semenyaová. foto: AFP

Řekla to v prvním obsáhlejším rozhovoru od srpnového berlínského vítězství magazínu You. Triumf na MS zcela zatlačily do pozadí pochybnosti o jejím pohlaví vzhledem k mužnému zjevu a hlubokému hlasu.

"Pro mě je to celé žert, ale nevyvede mě to z rovnováhy," řekla osmnáctiletá atletka. O samotném sextestu hovořit nechtěla. "Vůbec na to nemyslím. Bůh mě stvořil takovou, jaká jsem, a dal mi talent běhat. Beru se taková, jaká jsem, a jsem na sebe pyšná," řekla.

V časopise se objevila i na sérii fotografií, na kterých pózuje v šatech, v úzkých kožených kalhotách i v botách na vysokých podpatcích. Je nalíčená a má na sobě šperky. "Ráda bych se častěji upravovala a chci se naučit sama líčit," uvedla. Semenyaová v rozhovoru ale také připustila, že je zvyklá, že ji lidé považují za chlapce. Jako dítě prý ale žádné potíže se svým zevnějškem neměla.

"Kluci mě vždycky přemlouvali, abych hrála s nimi v mužstvu, protože jsem byla dobrá. Nikdy mě nezlobili, byla jsem prostě jednou z nich. Ani dívky mě nezlobily, protože jsem jim pomáhala v tom, že mohly hrát s chlapci," uvedla Semenyaová.

Kauza kolem Semenyaové vznikla během MS těsně před finále osmistovky, ve kterém pak suverénně zvítězila v osobním rekordu 1:55,45. Jak se později ukázalo, testu pohlaví Jihoafrická atletická asociace ASA podrobila sportovkyni již před šampionátem, a to pod záminkou provedení normální dopingové kontroly. Podle švýcarského deníku Blick testy ukázaly, že Semenyaová je hermafrodit. Nejde však o oficiálně potvrzený výsledek.

Jasněji tak bude zřejmě až po vypracování specializovaného posudku, který nařídila federace IAAF.

Autor:
Témata: IAAF

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat