Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sen o rychlobruslařské hale? Sáblíková odešla, zbyly jenom dluhy

Sport

  9:30
PRAHA - Mluvilo se o ní několik let. Rychlobruslařští nadšenci se nechali unášet sněním o hale ve Velkém Oseku u Kolína, v jejíchž útrobách se bude chystat k útokům na medaile nejen Martina Sáblíková. Ze všeho ale sešlo. Velkolepé plány zůstaly v oblasti snů.

Martina Sáblíková foto: Reuters

Ještě v roce 2009 se zdálo, že to není jen sen. Že by konečně mohla začít chystaná výstavba Národního bruslařského stadionu, jak zněl pracovní název projektu. Tehdejší starosta obce Jiří Otta, propagátor haly, sděloval, že by se brzy mohlo začít se zemními pracemi.  Obci se prý podařilo sehnat investora. Jeho identita však zůstala neznámá. "Setkali jsme se s lidmi, které projekt oslovil," vzpomíná Otta. Peníze měly pocházet z Ameriky, nicméně spravovali je prý Češi a byly přichystané...

"Hala mohla být velkou šancí pro rychlobruslařský sport i pro hokej, protože uvnitř oválu by byla dvě hokejová hřiště. Mohla to být šance pro tisíce dětí, které nemají kde bruslit – blízko je železniční zastávka a z Prahy by tam byly výpravy za čtyřicet minut," líčí s nostalgií bývalý starosta.  Otta chtěl pozemky za sedmnáct milionů korun, kolik činil základní kapitál akciové společnosti Velkoosecká sportovní, jež se o celý projekt starala, prodat svazu rychlobruslařů. Občanskému sdružení, které s Petrem Novákem, trenérem Sáblíkové, založil v roce 2009.

Grafika: jak měla vypadat rychlobruslařská hala ve Velkém Oseku

Jenže po komunálních volbách na podzim roku 2010 bylo všechno jinak. Nový starosta Pavel Drahovzal tvrdí, že celá akce pohasla kvůli neexistujícímu investorovi.  "Ještě v prosinci jsme se s pány Ottou a Novákem sešli a došli k tomu, že konkrétní investor neexistuje. A jelikož nebyli schopni investora dodat nebo zajistit ani během následujících tří měsíců, nebylo s kým podepsat nějakou smlouvu o partnerství. Protože to byl záměr, který by ovlivnil dlouhodobý život v obci. Tudíž jsme všechno stopli," uvádí právník Drahovzal.

Ještě před komunálními volbami říkal, že jde o rizikovou akci. "Kromě investora nebyly zřejmé ani termíny a způsoby konkrétní realizace. Tedy to, kdy se stavba zahájí a dokončí. A třetí moment, který akci zpochybnil: po zaplacení prvního půlmilionu se vlastníky akcií, a tím pádem i pozemků měli stát noví vlastníci. Čili účelově založený svaz rychlobruslařů. Dalších šestnáct a půl milionu měl doplatit do roka nebo tak nějak," vybavuje si. Bývalý starosta Jiří Otta oponuje.

"Akcie se hodí tak na vytapetování toalety"

"Investor si nepřál, aby jeho jméno bylo zveřejněno do doby, než peníze budou k dispozici. To jsme museli respektovat. Chtěl zabránit tomu, aby někdo na radnici našel částku miliardu a půl a něco z těch peněz se třeba rozkutálelo. A že byl svaz rychlobruslařů založený účelově? Chtěli jsme, aby to bylo transparentní. Aby se neříkalo, že hala se platí z peněz, které má Martina Sáblíková na přípravu," říká. A akcie Velkoosecké sportovní?

"Hned na prvním zasedání nové zastupitelstvo smlouvu o prodeji svazu rychlobruslařů zrušilo a řeklo, že není vůle akcie prodávat. Měly hodnotu sedmnáct milionů, teď se hodí tak na vytapetování toalety. Protože zrušili celý projekt, ačkoli územní rozhodnutí ve prospěch haly mělo platnost ještě rok," mrzí Ottu i dnes. Pavel Drahovzal nesouhlasí s názorem, že obec, která čítá 2300 obyvatel, mohla z haly profitovat.

"Spíš bych počítal s tím, že bychom do toho museli dávat nějakou provozní dotaci. Profitu podle mě nenasvědčovalo nic, maximálně bychom zůstali na nule. Zkušenosti říkají, že řadu stadionů a sportovních zařízení musí dotovat města a obce. Do té situace bychom se dostali neradi," pokyvuje hlavou.  Resumé? Vedení obce dalo brzy najevo, že halu nechce, pokud nebude existovat reálný investor.  Zůstaly ovšem dluhy za projekt a dokumenty. Závazky ve výši osm milionů podle Drahovzala časem kvůli úrokům a smluvním pokutám narostly na dvanáct milionů.

Sáblíková se loni na podzim vrátila na Vysočinu

"A obec do Velkoosecké sportovní před lety vložila dva a půl milionu, k tomu desetihektarové pole a vedle něho dvě fotbalová hřiště," doplňuje starosta a přidává svůj postoj k celé věci. "Myslím, že republika není na podobný projekt – realizaci i jeho provoz – připravena. Bez spoluúčasti státu či kraje se to dělat nedá. Protože ta hala by měla nadregionální význam," říká starosta. Pohledávky věřitelů nyní řeší konkurzní správce. 

"Ten navrhuje prodat majetek společnosti Velkoosecká sportovní dražbou. Měla obec právo riskovat několikamilionový majetek a veřejné prostředky bez záruky a bez konkrétního strategického partnera, bez podpory státu nebo kraje? Moje odpověď zní: neměla," tvrdí. Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem, kteří měli od sponzorů zařízené bydlení ve dvou domcích na okraji Velkého Oseku, se loni na podzim vrátili na Vysočinu. Po téměř třech letech.

Rychlobruslařka žije ve Žďáru nad Sázavou, kouč ve Studnici u Hlinska. Pokud se to dá říci o pobytu během čtyř měsíců v roce.  "Tak jako sportovec riskuje zdraví, protože trénuje na hraně, tak jsme nemohli vědět, jak to dopadne s halou," přemítá Petr Novák s odstupem o jejich velkoosecké anabázi. "Proto jsme tam neměli trvalé bydliště. Pravda, s Martinou jsme byli přesvědčeni, že jdeme do míst, kde se třeba budeme připravovat na olympiádu v Soči. Ale nemůžu říct, že bych toho litoval, bylo to poučení," krčí rameny.

Kouč spřádá nové plány

Zmíněný desetihektarový pozemek u Velkého Oseku je stále deklarovaný jako sportovní a rekreační zóna. "Ale usnesením zastupitelstva se to může změnit. Nedivil bych se, kdyby tam vznikla bytová zóna. Protože komerční plochy a byty přinášejí peníze," myslí si Jiří Otta.  "To záleží na novém vlastníkovi pozemku. Chceme ale, aby fotbalová hřiště dál využívaly místní kluby. Nechtěli jsme dopadnout jako obec Bublava na Sokolovsku, která se kvůli akvaparku zadlužila a ještě dlouho se bude vzpamatovávat," argumentuje současný starosta Drahovzal, podle něhož dění spojené s přípravou projektu prošetřuje policie.

A rychlobruslařská dráha? "Bude jinde. Nekrytá, ale možná i krytá. Už jsem zahájil jednání, letošní rok by mohl být rozhodující," tváří se tajemně trenér Novák.  Jeho svěřenkyně tohle teď nijak neřeší. "Já už myšlence haly v Oseku přestala věřit asi před dvěma lety, neřeším to. Neupínám se ani k tomu, že trenér o dráze zase mluví. Nechci říct, že mu nevěřím, ale nezabývám se tím," říká Sáblíková.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat