Ondřej Bank.

Ondřej Bank. | foto: ČTK

Senzační Bank: v obřím slalomu SP v Alta Badii skončil pátý

•   12:05aktualizováno  14:11
ALTA BADII - Třicetiletý český sjezdař Ondřej Bank si po fantastickém obřím slalomu připsal další životní výsledek. V závodu Světového poháru prohrál dnes v Alta Badii jen s čtyřmi soupeři a vybojoval pátou příčku. V obřím slalomu se prosadil do elitní desítky poprvé v kariéře.

Rok 2010 v obrazech

"Je to určitě super výsledek, jsem moc rád. Myslím, že už snad ani další dárek k Vánocům nepotřebuju," prohlásil s úsměvem v rozhovoru s ČTK Bank.

Před týdnem ve Val d'Isere zazářil sedmou příčkou ve slalomu, dnes potvrdil formu v obřím slalomu. Už po prvním kole byl šestý. "Přitom se dalo jet rychleji. Hodně jsem to držel, celou cestu jsem si říkal, že to je hrůza, že to nedokážu pustit. Byl jsem fakt v cíli naštvaný," uvedl.

Rozhovor s Ondřejem Bankem

Když se ale podíval na výsledkovou tabuli, nevěřil vlastním očím. "Smál jsem se tomu, kroutil hlavou a vůbec jsem tomu nerozuměl," poznamenal.

Soupeři ho ale díky tomu už berou. Po prvním kole za ním přišel čtvrtý Didier Cuche. "Říkal mi, že to zase budou nervy," usmál se Bank. Švýcar nakonec českého lyžaře porazil o 14 setin sekundy.

Ve finále si Bank naopak připsal skalp majitele dvou velkých křišťálových glóbů Aksela Lunda Svindala z Norska. "V druhém kole jsem se snažil jet čistě. Cítil jsem, že jsem jel dobře, ale dá se to ještě vylepšit," prohlásil. Rezervy prý má hlavně v jízdě na riziko. "Už v prvním kole se musím donutit to tam poslat hlava nehlava," řekl. "Na medaile se jezdí totální vabank, do toho se ale musím dostat postupně," dodal.

Dnešní úspěch přisoudil i tomu, že si po zámořském turné odpočinul a vynechal super-G a sjezd ve Val Gardeně. "Jsem rád, že to vyšlo, obřák jsem netrénoval dlouho. V Americe byl ten program brutální," uvedl. I proto vynechá další sjezd v Bormiu před Silvestrem a nabere doma síly na lednové závody. "Dva měsíce jsem byl pryč, po Novém roce zase. Chci si trochu odpočinout, nabrat síly a potrénovat," prohlásil.

Od bronzové pozice Banka dělilo 75 setin sekundy, i tak si však výrazně vylepšil své dosavadní maximum v této disciplíně ve Světovém poháru. Před rokem právě v Alta Badii byl dvanáctý. Navíc bodoval v pohárovém seriálu už počtvrté za sebou. V obřím slalomu si připsal body podeváté v kariéře.

"Alta Badia mi stoprocentně sedí. Je to ideální kopec, jezdím tady prostě rychleji," řekl Bank. Na italské středisko vzpomíná rád i proto, že tam přesně před šesti lety skončil sedmnáctý a získal své první body ve Světovém poháru. "Miluju to tady," prohlásil.

Třetího vítězství za sebou se dočkal Američan Ted Ligety, jenž odsunul na ledovaté trati na druhou příčku nejrychlejšího muže dopoledního kola Cypriena Richarda. Úspěch francouzských barev ještě podtrhl třetí Thomas Fanara.

Obří slalom SP mužů ve sjezdovém lyžování v Alta Badii (Itálie):

1. Ligety (USA) 2:31,99 (1:17,84+1:14,15), 2. Richard 2:32,13 (1:17,69+1:14,44), 3. Fanara (oba Fr.) 2:32,54 (1:18,66+1:13,88), 4. Cuche (Švýc.) 2:33,15 (1:18,86+1:14,29), 5. Bank (ČR) 2:33,29 (1:18,89+1:14,40), 6. Svindal (Nor.) 2:33,31 (1:18,49+1:14,82), 7. Olsson (Švéd.) 2:33,72 (1:19,31+1:14,41), 8. De Tessieres (Fr.) 2:33,80 (1:19,72+1:14,08), 9. Görgl (Rak.) 2:33,98 (1:19,45+1:14,53), 10. Simoncelli (It.) 2:33,99 (1:19,88+1:14,11), ...56. Zika 1:24,59 - vyřazen v 1. kole, Krýzl (oba ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 3 z 8 závodů): 1. Ligety 300, 2. Svindal 165, 3. Richard 142, 4. Jansrud (Nor.) 120, 5. Fanara 116, 6. Hirscher (Rak.) 113, ...10. Bank 69.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 36 závodů): 1. Ligety 321, 2. Zurbriggen (Švýc.) 315, 3. Walchhofer (Rak.) a Cuche oba 294, 5. Svindal 281, 6. Baumann (Rak.) 259, ...17. Bank 126, 77. Trejbal (ČR) 14.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz