Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Serena se bouří: Černé ženy vydělají stejné peníze o osm měsíců později než bílí muži

Serena Williamsová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Serena Williamsová. | foto: ČTK/AP

PRAHA Serena Williamsová není jen jednou z nejlepších tenistek historie, ale i bojovnicí za rovná práva žen a mužů. Potvrzuje to i svou esejí žádající stejné podmínky pro ženy tmavé pleti.

Na pondělí 31. srpna 2017 totiž v Americe připadl tzv. Black Women’s Equal Pay Day, tedy den, kdy se výdělek průměrné ženy tmavé pleti v USA dorovnal platu bílého muže v roce 2016.

„To znamená téměř osm měsíců práce navíc!“ alarmuje Serena, jež sice kvůli těhotenství přerušila kariéru, i tak ale zůstává jednou z nejvlivnějších žen světa. Její esej vyšel v magazínu Fortune a ihned se stal virálním.

„Rozdíl v odměňování mužů a žen zasahuje ženy barevné pleti nejvíce,“ píše Serena. „Když jsem vyrůstala, říkali mi, že nemůžu dosáhnout svých snů jen proto, že jsem žena, a kvůli barvě své kůže,“ pokračuje pětatřicetiletá tenistka.

Za dolar 63 centů

Podle třiadvacetinásobné grandslamové vítězky je prolomení koloběhu chudoba – diskriminace – sexismus mnohem těžší než překonat rekord v počtu vavřínů právě na turnajích velké čtyřky. „Za každou ženou, která zvýší své postavení a získá větší moc, čeká příliš mnoho dalších, které dál těžce bojují,“ upozorňuje bývalá světová jednička.

Sestry Williamsovy se potkaly v devátém grandslamovém finále.

Sestry Williamsovy.

Ve svém textu vypočítává, že za každý dolar, který v Americe vydělá bílý muž, finančně podhodnocená žena tmavé pleti získá pouze 63 centů. Proto těch osm měsíců práce navíc. Průměrná bílá žena pak podle Williamsové vydělá za stejnou práci o 17 procent více.

Serena si dobře uvědomuje, že Black Women’s Equal Pay Day rozhodně není o ní, globální ikoně, která se stala první tenistkou s výdělkem přes 80 milionů dolarů. „Je to o dalších 24 milionech černých žen v Americe. Kdybych nevzala raketu do ruky, byla bych jednou z nich,“ ví Williamsová, která vyrůstala v chudobou a kriminalitou nechvalně proslulé čtvrti Los Angeles Compton.

Za rovnost bojuje dlouhodobě

Tématu rovnosti žen a mužů se Serena věnuje dlouhodobě, v minulosti se hlasitě projevovala v debatě o rovných odměnách na tenisových turnajích, jejím vzorem je bojovnice za práva žen (nejen) ve sportu Billie Jean Kingová.

„Musela jsem se naučit povstat a promluvit. Zacházeli se mnou nečestně, mužští kolegové mě nerespektovali a byla jsem objektem rasistických poznámek na kurtu i mimo něj. Naštěstí mám vnitřní touhu jít kupředu a podporu od rodiny a přátel. Nespravedlnost ale stále bolí,“ píše v eseji pro Fortune Williamsová.

Serena Williamsová.
Sestry Williamsovy.

„Černošské ženy jsou základním kamenem našich společenství, jsou fenomenální a zaslouží si rovnou odměnu,“ napsala Serena na Instagramu pod fotku, na níž pózuje v tričku s nápisem „Fenomenální žena“.

Jaký je tedy její apel? „Ženy tmavé pleti, nebojte se postavit za svá práva a řekněte si o stejné platy. Je čas vzít si zpátky těch 37 centů.“

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...