23. července 2014 16:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zeman přivítal tenistky na Hradě. Závistivce ignorujte, radil Kvitové

Zleva: Petra Kvitová, Miloš Zeman, Klára Koukalová a Barbora Záhlavová-Strýcová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Petra Kvitová, Miloš Zeman, Klára Koukalová a Barbora Záhlavová-Strýcová. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Pražský hrad zažil nevšední návštěvu. Prezident Miloš Zeman na něj po úspěšném Wimbledonu pozval tři české tenistky: šampionku Petru Kvitovou a spolu s ní Barboru Záhlavovou-Strýcovou a Kláru Koukalovou. „Pan prezident byl velice vtipný. Pro mě byla čest být po třech letech zase na Hradě,“ řekla Kvitová.

Když si Kvitovou před třemi lety pozval na Hrad tehdejší prezident Václav Klaus, zadoufala Kvitová: „Snad to nebylo naposledy.“

A skutečně nebylo. Prezident už se sice změnil, jiné bylo i složení tenisové delegace. Hlavní důvod pozvání byl ale stejný: Kvitová znovu ovládla nejslavnější grandslam.

V elegantních šatech kromě wimbledonské vítězky dorazila i londýnská čtvrtfinalistka Záhlavová-Strýcová a Klára Koukalová, která sice na Wimbledonu vypadla už ve 2. kole, jinak ale zažívá povedenou sezonu.

Kafe, chlebíčky a tenisová pravidla

Zeman měl před novináři jen krátký proslov, samotné setkání s tenistkami probíhalo za zavřenými dveřmi. A tak si nechme jeho průběh přiblížit od Barbory Záhlavové-Strýcové: „Jedli jsme chlebíčky, pili kafe, vodu. Pak jsme si povídali o sportu, o Wimbledonu, o Petře. 

Pan prezident navrhoval i nějaké změny pravidel,“ smála se. A jaké? „To si necháme pro sebe. Ale byla jsem mile překvapená, pan prezident byl hrozně příjemný a vtipný.“

Když čekaly na prezidenta, byla na nich znát lehká nervozita. Rychle však zmizela - Zeman si je svými bonmoty získal.

„Velká většina politiků se nesmírně ráda tulí k úspěšným a trošku se přihřívá na jejich slávě, takže já bych se velmi rád přitulil k Petře Kvitové a tvářil se, že jsem Wimbledon v podstatě vyhrál já, i když neumím ani pinknout. Proto jsem velmi rád, že jste projevily zájem o toto setkání a chtěl bych vám za to moc poděkovat,“ vysvětlil, proč nejprve s pozváním tenistek otálel.

Kvitovou navíc podpořil proti názorům, podle nichž by měla přijít o české občanství, když žije kvůli výhodnějším daňovým zákonům v Monaku. Zastával ho i poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Vím, že jako úspěšní lidé jste předmětem všudypřítomné závisti, a jeden z důvodů setkání je také to, abych vám proti těmto závistivcům vyjádřil svoji podporu a poprosil vás, abyste je ignorovala, protože neumí nic jiného než závidět,“ řekl.

Kvitová přiznala, že výroky Humla a spol. zaznamenala: „Samozřejmě mě tyto názory úplně nepotěšily. Ale už jsem si zvykla poslouchat podobné řeči.“

Od Zemana tenistky dostaly květiny, na oplátku tenistky předaly prezidentovi pozvání na finále Fed Cupu s Německem, které hostí 8. a 9. listopadu pražská O2 arena.

„To bude v Praze?“ zeptal se Zeman.

A po kladné odpovědi slíbil: „Velice rád přijdu.“

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK – ÚDRŽBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč