Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shiffrinová je královnou slalomu. Nyní touží i po velkém glóbu

Sport

  11:00
PRAHA - Stále stojí na prahu své kariéry. Ale už nyní ji Mikaela Shiffrinová dokázala ověnčit úspěchy, po kterých její soupeřky prahnou po celý sportovní život. Jeden důležitý milník však jedenadvacetileté Američance stále chybí – velký křišťálový glóbus pro vítězku celkového hodnocení alpských lyžařek.

Malý glóbus už líbala Mikaela Shiffrinová třikrát. Nyní chce získat i ten velký. foto: Reuters

„Jako malá jsem chtěla být nejlepší lyžařka světa, ne pouze nejlepší slalomářka,“ svěřila se v minulosti Shiffrinová v rozhovoru pro Denver Post.

Smělý a nedostižný cíl? Pro Shiffrinovou, zdá se, nikoliv.

Už při své premiéře ve Světovém poháru alpských lyžařek vroce 2011 se zapsala do dějin. Tehdy patnáctiletá nenápadná blondýnka postávala na startu obřího slalomu ve Špindlerově Mlýně. Chystala se udělat svůj první krůček mezi lyžařskou elitu.

Středeční závod SP v sjezdovém lyžování v Semmeringu (Rakousko)

Ženy - obří slalom: 1. Shiffrinová (USA) 2:09,40 (1:00,84+1:08,56), 2. Worleyová (Fr.) -0,15 (1:00,94+1:08,61), 3. Rebensburgová (Něm.) -0,18 (1:00,92+1:08,66), 4. Mowinckelová (Nor.) -0,23 (1:01,75+1:07,88), 5. Brunnerová (Rak.) -0,38 (1:01,44+1:08,34), 6. Gutová (Švýc.) -0,57 (1:01,55+1:08,42), 7. Gagnonová (Kan.) -0,59 (1:02,63+1:07,36), 8. Mölggová -0,94 (1:01,45+1:08,89), 9. Brignoneová (obě It.) -0,96 (1:01,07+1:09,29), 10. Haaserová (Rak.) -1,00 (1:01,72+1:08,68), ...v 1. kole 51. PAULÁTHOVÁ (ČR) -1:04,67.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 z 9 závodů): 1. Worleyová 400, 2. Shiffrinová 365, 3. Gutová 250, 4. Bassinová 205, 5. Goggiaová (obě It.) 185, 6. Brunnerová 143.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 698, 2. Gutová 583, 3. Štuhecová (Slovin.) 495, 4. Goggiaová (It.) 467, 5. Worleyová 463, 6. Weiratherová (Licht.) 367, ...36. STRACHOVÁ 101, 64. LEDECKÁ (obě ČR) 29.

V Česku Shiffrinová prozatím neoslnila. V obřím slalomu a ani o den později ve slalomu nedokončila první kolo. Pro mladou dívenku ze zámoří však šlo o cennou zkušenost. Navíc se stala nejmladší debutantkou mezi lyžařskou elitou.

Až v další sezoně přišly výraznější úspěchy – první vítězství ve Světovém poháru ve slalomu pod umělým osvětlením ve švédském Aare, v osmnácti letech pak zlatá medaile na hrách v Soči 2014 rovněž ze slalomu, následně tři malé glóby za celková prvenství v hodnocení slalomu a dva tituly mistryně světa.

Rodačka z Vailu v Coloradu září především v nejtechničtější disciplíně. Vždyť hned 22 aktuálních vítězství v SP dosáhla právě mezi slalomovými brankami, pouze tři získala v obřím slalomu.

K tomu všemu může v dnešním závodě v rakouském Semmeringu přidat už dvanácté slalomové vítězství v řadě.

Má tvrdší program

Před letošní sezonou však pochopila, že na vysněný cíl nedosáhne bez startů v rychlostních závodech. A tak v trénincích střídala krátké slalomové lyže s těmi delšími – sjezdařskými.

A náročnější program zaznamenal i realizační tým okolo mladé Američanky.

„Logisticky je to noční můra,“ svěřila se Eileen Shiffrinová, matka Mikaely, jež pomáhá americkému národnímu týmu v trénování.

A spolupráce je to úspěšná. Slalomová královna posledních let prorazila zároveň mezi rychlostní specialistky. Během listopadového klání v kanadském Lake Louise při své premiéře ve sjezdu dojela na osmnáctém místě, následující den poskočila už na třináctou pozici. Připsala si tak na své konto důležitých 33 bodů v boji sobhájkyní velkého křišťálového glóbu Švýcarkou Larou Gutovou. I díky tomu má Shiffrinová po čtrnácti závodech Světového poháru před svou sokyní náskok 115 bodů.

„Musíte ale přemýšlet, kolik procent energie věnujete do každého dne,“ poznamenala k náročnému programu, když se rozhodla vynechat předvánoční zastávku SP ve Val d’Isere.

Američká lyžařka Mikaela Shiffrinová převzala malý glóbus.
Mikaela Shiffrinová obhájila na šampionátu v Beaver Creeku zlato ze slalomu.

Jako by se poučila z loňské sezony. Těsně před koncem roku si vloni ve švédském Aare na náročné trati poranila koleno, sjezdovku opustila na skútru a dva měsíce strávila rekonvalescencí. „Bylo to nejnudnější období, co jsem kdy zažila,“ popsala onehdy svůj první sezonní výpadek.

A tak Shiffrinová zůstala v letošní sezoně na evropském území, kde aktuálně panují lepší sněhové podmínky než v zámoří. Zaměřila se opět na oblíbený slalom a obří slalom. Tréninkovou pauzu si naordinovala pouze na Štědrý den. Ten strávila společně se svou soupeřkou Manuelou Mölggovou.

U stromečku se sokyní

„Je to super. Její rodina mě pozvala na Vánoce. Cítila jsme se téměř jako doma. Je to něco speciálního,“ pochvalovala si Shiffrinová přátelské gesto italské reprezentantky.

O tři dny později se obě lyžařky v Semmeringu v obřím slalomu postavily vedle sebe na stupně vítězů – Shiffrinová na ten nejvyšším, Mölggová dojela na třetím místě.

„Manuela musí ve své rezidenci přistavět nový pokoj,“ žertovala po závodě Shiffrinová. „Abude vítězný,“ doplnila súsměvem na tváři.

Mikaela Shiffrinová aktuálně zažívá nejpovedenější období své kariéry. V Semmeringu zvítězila i při včerejším obřím slalomu auž dnes může zaútočit na vítězný hattrick při slalomu, ve kterém tak dominuje.

Na současné nadvládě americké superstar se kromě výkonnosti podepisují i další aspekt. Kvůli zlomené ruce do Světového poháru prozatím nezasáhla reprezentační kolegyně Lindsey Vonnová, která se hodlá zapojit koncem ledna. Tina Mazeová svou úspěšnou kariéru ukončila a Anna Veithová (dříve Fenningerová) se vrací po čtrnáctiměsíční přestávce vynucené zraněním.

Karty jsou rozdány a pomyslná esa zatím ve své ruce drží teprve jedenadvacetiletá Shiffrinová. Zdvihne při závěrečném podniku Světového poháru v americkém Aspenu před domácím publikem vytoužený křišťálový glóbus?

A přidá dnes americká královna dvanácté slalomové vítězství v řadě?

Autoři:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat