6. července 2015 19:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Auta létající vzduchem, rozpárané bariéry. Šílená nehoda vystrašila Ameriku

V posledním kole závodu Coke Zero 400 se děly věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V posledním kole závodu Coke Zero 400 se děly věci... | foto: Reuters

DAYTONA Jeho téměř dvoutunový Chevrolet byl ve velké rychlosti vymrštěn do vzduchu a chvíli plachtil. Pak následoval náraz do bariéry, plameny, kouř, chaos. Nakonec zůstala jen hromada šrotu připomínající vůz velmi vzdáleně a vyděšené pohledy diváků. Jenže všechno dopadlo dobře, závodník NASCAR Austin Dillon hrůznou nehodu nejen přežil, ale vyvázl pouze s pohmožděninami.

Dillonova pohmožděná kostrč a předloktí plus pět zraněných fanoušků, z nichž většina lehce, to nevypadá jako příliš pravděpodobný účet takto brutální havárie při závodě Coke Zero 400.

Jak se všechno seběhlo? Dale Eanhardt Jr., syn slavného pilota, jenž zahynul při závodě NASCAR v roce 2001 a po jehož smrti byla zavedena zvýšená bezpečnostní opatření, byl kolo před cílem v čele závodu. Zhruba dvacet aut za ním bojovalo o pozice, a to velmi blízko u sebe.

Číslo 3 v letu. Ostatní auta budou také potřebovat do servisu.
Je k neuvěření, že se nikomu nic vážného nestalo.

Trojice pilotů Hamlin, Harvick a Gordon byla ale v příliš těsném kontaktu, poslední jmenovaný se dostal do hodin a zavadil o Dillonův vůz. Vysoká rychlost pak udělala své a ze závodů NASCAR se stal letecký den. Aby toho nebylo málo, po vlétnutí do bariér spadl Dillonův vůz zpátky na trať, kde ještě inkasoval tvrdý náraz od dojíždějícího auta.

NASCAR

Automobilové závody podniku NASCAR jsou druhou nejvíce sledovanou sportovní událostí v Americe. Předčí ji pouze zápasy amerického fotbalu.

Ticho. Mechanici přiběhnuvší Dillonovi na pomoc však po chvíli napětí zdvihají palce - vše je OK. Dillon se pomalu a hlavně vlastními silami souká ze svého bývalého auta. Ochozy bouří. Ochranné prvky zafungovaly.

„Podle mě je to neakceptovatelné, jezdíme příliš rychle. Měli bychom přijít na to, jak udržet naše auta na zemi,“ řekl po propuštění z nemocnice Dillon. 

okaOndřej Kopřiva

Najdete na Lidovky.cz