Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šílenci v Planici. Slovincům se povedl první tandemový skok na lyžích

Rok Urbanc a Jaka Rus se zapsali společným skokem do historie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rok Urbanc a Jaka Rus se zapsali společným skokem do historie. | foto: Reuters

PLANICA/PRAHA Šílený nápad? Příliš odvážný? Ne tak ve Slovinsku, kde jsou skoky na lyžích povýšeny málem na náboženství. V Planici, kolébce slovinského, ale i světového sportu spojeného s můstky, uskutečnili zkušení Rok Urbanc a Jaka Rus, kteří již skáčou jen pro radost, první tandemový skok v historii.

„Zdálo se to jako nemožné, ale povedlo se. Jsme hrdí na to, že jsme mohli být součástí celého týmu,“ napsal na Facebooku Urbanc, bývalý reprezentant Slovinska, po skoku dlouhém 35 metrů.

S myšlenkou uskutečnit tandemový skok a dosáhnout tak dalšího milníku přišel Marko Filej z webového portálu Trainers4me.com.

„Před několika měsíci jsem oslovil skokanského trenéra Vasju Bajce. Zdálo se mu to příliš odvážné, ale postupně tomu začal věřit,“ citoval Fileje lublaňský list Delo, který přitom zmínil kouče známého také v Česku.

„Vasja do všeho zasvětil Roka Urbance a Jaku Rusa, kteří pak historický krok realizovali. Že se to povedlo, je především jejich zásluha, jsme první,“ dodal s potěšením Filej.

„Nemůžeme tomu uvěřit, zažili jsme úžasný adrenalin. Ale pokud jste dost šílení, nic není nemožné,“ doplnil Jaka Rus, zatímco list Delo si zavtipkoval.

Pokud prý by se tato disciplína stala součástí Světového poháru, není pochyb o tom, kdo by dominoval - Slovinsko. „Máme přece především bratry Petera a Domena Prevce, ti by pro tandemové skoky byli ideální,“ připomněl deník.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...