30. prosince 2014 11:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Ammann proklínal Oberstdorf. Místo triumfu se vyválel ve sněhu

Simon Ammann ze Švýcarska po jeho pádu v Oberstdorfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simon Ammann ze Švýcarska po jeho pádu v Oberstdorfu. | foto: Reuters

OBERSTDORF/PRAHA Stačil jediný závod, vlastně jediný skok a Simon Ammann si může Turné čtyř můstků ze svých letošních cílů odškrtnout. Tahle jediná trofej v mohutné sbírce 33letého letce schází, šestnáctkrát o ni usiloval, ale na tento sedmnáctý pokus by Švýcar chtěl možná co nejrychleji zapomenout. "Hlavní je, že se mi nic nestalo," tvrdil, ale bolístka na duši musí být obrovská.

Dvakrát, v letech 2008 a 2013 na můstku v Oberstdorfu vyhrál. „Sezona probíhá dobře,“ tvrdil navíc sebevědomě na začátku Turné a nic se nezdálo být v nepořádku. V neděli, kdy řádil uragán, byla tak bezstarostný a při čekání na závod se kočkoval se synem Théodorem, usmíval se.

Pak přišel odložený úvod Turné a Ammann ho hned prvním skokem prohrál.

Nájezdová rychlost 92,5 kilometru, pak odraz, navzdory hustému sněžení a znovu se točícímu větru zvládnutý let až do vzdálenosti 133 metrů. „Povedl se mi a myslel jsem, že stejně i dopadnu, ale...“ vyprávěl pak.

Stokrát, tisíckrát ozkoušený a vypilovaný dopad s telemarkem tentokrát švýcarský střízlík nezvládl, v nánosu čerstvého a neudusaného sněhu ztratil balanc a tělem se zřítil na špičky svých skoček. „Sníh mě zpomalil a zasekl jsem se. Správně jsem to neodhadl,“ připustil. „Najednou jsem měl celou váhu na levé noze a už jsem nedokázal zabránit pádu.“

Švýcar Simon Ammann.
Švýcar Simon Ammann.
Simon Ammann ze Švýcarska a jeho pád.
Simon Ammann ze Švýcarska po jeho pádu v Oberstdorfu.

Vyvalil se oblak sněhu, skokan klouzal na dopadu, pak zůstal ležet a začali se k němu sbíhat medici s nosítky. Ammann však vstal a ujistil: „Nic mi není.“ Jako běžec na lyžích pak bruslařským stylem doklouzal na stadion a věděl: Proklatý Oberstdorf, tohle je konec. „Pár sprostých slov mi projelo hlavou.“

Přitom s délkou skoku by v prvním kole držel šesté místo! „Potřebuju čas, abych to strávil,“ špitl. Láska a nenávist, to byly pocity ve vztahu k Turné, co s v něm v pondělí večer mísily. Jako už tolikrát předtím.

S touto trofejí, která mu jako jediná uniká, mohl korunovat svou jedinečnou kariéru, co se táhne od roku 1998 a během níž nasbíral čtyři olympijské tituly a stejný počet medailí z mistrovství světa včetně té nejcennější ze Sappora 2007. Jenže německo-rakouský skokanský čtyřboj mu nikdy své brány neotevřel. Má „jen“ dvě druhá místa a stejný počet těch třetích.

Od olympiády v Salt Lake City, kde získal svá první dvě zlata, Ammannovi říkají Harry Potter, tentokrát však čaroděj z Toggenburgu o své kouzlo přišel. Ztráta 180 bodů neboli víc než 90 metrů na rakouského lídra Krafta je nedostižná. Sice stále zbývá šest skoků, ale to by se musel stát zázrak.

Filip Grim

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.