29. prosince 2011 13:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Simoncelli: Nespoutaný talent zahynul pod koly

Marco Simoncelli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marco Simoncelli | foto: Reuters

Milovali ho fanoušci po celém světě. Marco Simoncelli však v říjnu předvedl své jezdecké umění naposledy. Čtyřiadvacetiletý Ital zemřel během Velké ceny Malajsie silničních motocyklů v Sepangu.

Děsivá nehoda se stala ve druhém kole závodu královské kubatury MotoGP. Simoncelli bojoval o čtvrté místo, v pravotočivé zatáčce číslo 11 však udělal chybu a vletěl přímo pod kola krajanovi Valentinu Rossimu a Američanovi Colinu Edwardsovi. Do Simoncelliho těla narazily motocykly obou jezdců, Ital navíc při pádu přišel o helmu. Po kolizi zůstal bezvládně ležet na silnici.

Rok 2011 v obrazech

Ročenka 2011

"Srdeční resuscitace trvala 45 minut, snažili jsme se mu pomoci tak dlouho, jak jsme mysleli, že je to možné. V 16.56 hodin místního času jsme ho bohužel museli prohlásit za mrtvého," řekl lékař MotoGP Michele Macchiagodena. Závod byl nejprve přerušen, později zrušen.

Simoncelli se narodil 20. ledna 1987 v italské Cattolice. Už v pouhých patnácti letech naskočil do kolotoče MS, první závod stopětadvacítek odjel v roce 2002 v Brně. O dva roky později si připsal první vítězství - triumfoval ve Španělsku. Následoval přestup do vyšší kubatury, ve dvěstěpadesátkách závodil od roku 2006.

Devatenáctého října 2008, na stejném místě, kde nyní zemřel, prožíval naopak obrovskou radost. Po třetím místě v Sepangu se totiž stal mistrem světa. Nejlepším jezdcem kategorie byl také v následujícím roce, ale kvůli zranění z úvodu sezony nestačil v celkovém součtu na týmového kolegu Hirošiho Aojamu.

Před rokem zamířil do královské kubatury MotoGP, v nováčkovské sezoně obsadil osmé místo. Letos mu patřilo průběžné šesté místo.

O vítězi 14 závodů v šampionátu se mluvilo jako o jezdci budoucnosti. Fanoušci ho milovali pro agresivní styl na hranici rizika, upřímnost a nespoutanost. V paddocku vždy vyčnívalo jeho divoce rostoucí afro.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!