Kateřina Siniaková na Roland Garros 2018

Kateřina Siniaková na Roland Garros. | foto: Reuters

Siniaková zdolala Sakkariovou a vyzve Ósakaovou, Muchová padla ve třech setech

•   14:43aktualizováno  15:27
Paříz - Česká tenistka Kateřina Siniaková na Roland Garros udolala po více než třech hodinách favorizovanou Řekyni Marii Sakkariovou a postoupila do třetího kola, kde se utká se světovou jedničkou Japonkou Naomi Ósakaovou. Vyrovnaný duel proti 29. nasazené vyhrála 7:6, 6:7 a 6:3 a ve třetím kole pařížského grandslamu doplnila Karolínu Plíškovou a Markétu Vondroušovou. Vypadla naopak Karolína Muchová, která dobře rozehraný zápas s Irinou-Camelií Beguovou prohrála 6:1, 3:6 a 4:6.

Muži - 2. kolo:

Thiem (4-Rak.) - Bublik (Kaz.) 6:3, 6:7 (6:8), 6:3, 7:5, Mayer (Arg.) - Schwartzman (17-Arg.) 4:6, 6:3, 6:4, 7:5, Cuevas (Urug.) - Edmund (28-Brit.) 7:6 (7:3), 6:3, 2:1 skreč.

Ženy:

Dvouhra - 2. kolo:

Siniaková (ČR) - Sakkariová (29-Řec.) 7:6 (7:5), 6:7 (8:10), 6:3, Ósakaová (1-Jap.) - Azarenková (Běl.) 4:6, 7:5, 6:3, Bartyová (8-Austr.) - Collinsová (USA) 7:5, 6:1, Alexandrovová (Rus.) - Stosurová (Austr.) 3:6, 6:1, 6:4, Bencicová (15-Švýc.) - Siegemundová (Něm.) 4:6, 6:4, 6:4, Šwiateková (Pol.) - Wang Čchiang (16-Čína) 6:3, 6:0, Anisimovová (USA) - Sabalenková (11-Běl.) 6:4, 6:2, Bolsovová (Šp.) - Cirsteaová (Rum.) 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), Beguová (Rum.) - Muchová (ČR) 1:6, 6:3, 6:4.

Sakkariová přijela na Roland Garros jako semifinalistka turnaje v Římě, kde prohrála s pozdější šampionkou Plíškovou. V prvním setu vedla 5:1, ale pak se třiadvacetileté Češce povedl skvělý obrat. Srovnala na 5:5, za stavu 5:6 vítězným bekhendem odvrátila setbol a zkrácenou hru následně vyhrála 7:5.

V úvodu druhé sady odskočila Siniaková na 2:0, ale pak ztratila tři hry za sebou. Manko brejku okamžitě smazala a v koncovce měla blízko k vítězství. Za stavu 5:4 a 6:5 pokaždé vedla při soupeřčině podání 40:30, ale Sakkariová jí nedala šanci. Stejně jako v prvním setu rozhodoval tie-break, ve kterém česká fedcupová vítězka vedla 5:2 a šla na dvě podání, ale k dalšímu mečbolu se nepropracovala. Stejně stará Řekyně zahrála výborně, přestala chybovat a navzdory houževnatému odporu Siniakové vyhrála zkrácenou hru 10:8.

Rozhodující brejk třetího setu přišel v sedmé hře a získala ho Siniaková. Dostala se pak do vedení 5:3 a na returnu opět vedla 40:30. Ani tento mečbol nevyužila, ale pak si vypracovala ještě výhodu a čtvrtou šanci na ukončení zápasu proměnila. Utkání trvalo tři hodiny a deset minut.

Siniaková si v Paříži zopakuje loňské třetí kolo a může se pokusit zaskočit vítězku posledních dvou grandslamů Ósakaovou. Japonská tenistka v prvním i ve druhém kole prohrávala, ale zápasy s Annou Karolínou Schmiedlovou i Viktorií Azarenkovou otočila. Siniaková se s Ósakaovou utkala jen loni v Dauhá, kde na tvrdém povrchu jasně prohrála.

Za postupem v prvním setu vykročila i Muchová, která Beguové povolila jedinou hru a nečelila ani jednomu brejkbolu. Osmadvacetiletá Rumunka se ale oklepala a naopak dvaadvacetiletá Češka začala více chybovat. Ve druhé sadě udělala Muchová 16 nevynucených chyb a trefila jen čtyři vítězné údery, takže sadu prohrála 3:6.

V první polovině rozhodující sady si obě hráčky držely servis. Jako první ztratila podání Češka, která tak prohrávala 3:5, ale na returnu se vrátila do hry. Jenže pak znovu zaváhala při svém servisu a druhý mečbol Rumunka využila díky chybě Muchové z forhendu. Česká fedcupová reprezentantka tak při premiéře na French Open nevyrovnala své grandslamové maximum, kterým je třetí kolo z loňského US Open.