12. prosince 2008 11:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šírl přivezl ukázat cenné trofeje

Šírl s poháry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šírl s poháry. | foto: Lidové noviny

PRAHA Je teprve pátým českým fotbalistou v historii, který pozvedl nad hlavu Pohár UEFA a Superpohár. Jako první však Radek Šírl (28) přivezl cenné trofeje, které letos vyhrál s Petrohradem, ukázat do Prahy.

 „Takhle jsem o tom nepřemýšlel. Jen jsem je chtěl přiblížit fotbalovým fanouškům. Dělám to kvůli lidem,“ přiznal reprezentační záložník.

* Jak jste se dostal k nápadu přivézt poháry do Česka?

 Kapitán Timoščuk ho vzal na Ukrajinu a předvedl ho i prezidentovi. Nevěděl jsem, jestli má tu možnost jen proto, že je kapitán. Zeptal jsem se a klub mi to také umožnil. Teď poháry pocestují se spoluhráčem do Argentiny.

* Kterého z nich si ceníte víc?

 Nedělám velké rozdíly. Pohár UEFA jsem získal jako první, proto si ho vážím o něco víc. Superpohár bylo na druhou stranu zase těžší získat, vybojovali jsme ho přece proti Manchesteru United.

* Mají vámi přivezené trofeje také početnou ochranku jako například hokejový Stanley Cup?

 Myslím, že jsou na to vyčlenění jen dva lidé. Nejsou to však žádné gorily, jen klasická česká ochranka.

* Prováděli jste po triumfu s poháry nějaké tradiční rituály?

 Každý hráč se z něj napil šampaňského. Nebylo to lehké, protože tyhle poháry jsou opravdu těžké. Do dalších vylomenin jsme se raději nepouštěli. Víme, jak by to mohlo dopadnout.

* Zisk takových trofejí musel stát mnoho sil...

 Byla to náročná sezona. Zaměřili jsme se na Pohár UEFA, dali do toho všechno a pak už jsme v závěru byli hodně unavení. Jsme rádi, že je konec a že si teď odpočineme.

* Projevilo se to i při středeční porážce od Realu Madrid?

 Psalo se, že je Real v krizi. Takovou krizi bych chtěl taky mít. Nám se tenhle zápas vůbec nevydařil. Trenér to viděl a už nám jen po utkání popřál pěknou dovolenou.

* Co vám chybělo k postupu mezi elitní šestnáctku Ligy mistrů?

 Góly a výsledky. Jelikož jsme ji ale hráli poprvé, tak nemusíme být nešťastní.

* Máte za sebou životní sezonu?

 Kdyby tyto úspěchy něco překonalo, byl bych velice rád. Předpokládat se to ale nedá. Pokud budu mířit vysoko, tak zbývá uspět v Lize mistrů a reprezentaci.

* Co byste považoval za úspěch v reprezentaci?

 Postup na světový šampionát v roce 2010.

* Chtěl byste po vyřazení z Ligy mistrů alespoň obhájit Pohár UEFA?

 To není vůbec jednoduchý úkol. Můžeme klidně vypadnout hned na začátku jara. Bude záležet, koho nám vylosují. Je to ovšem zajímavá motivace.

* Očekáváte, že v týmu během dovolené dojde ke změnám?

 Aršavin, Timoščuk či Pogrebnyak mají nějaké nabídky. Uvidím v jaké sestavě tam spoluhráči budou, až se v lednu vrátím do Ruska.

* Myslíte, že s vámi nadále v klubu počítají?

 Doufám, že ano. Trenér mi dal plán zimní přípravy.

* Jak plánujete strávit dovolenou?

 Máte nakoupené dárky? Nejdříve si pojedu lyžovat na hory do rakouského Zeldenu. Pak už budu do konce dovolené v klidu odpočívat doma. Dárky mám zatím jenom vymyšlené v hlavě, ale koupené ještě ne.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz