Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V širší nominaci na cyklistické MS jsou všechny české hvězdy. Nechybí ani Sáblíková

Tour de France

  16:41aktualizováno  18:37
PRAHA - Kompletní česká špička figuruje v širší nominaci českých cyklistů na mistrovství světa v americkém Richmondu. Z devíti jmen, která byla oznámena po skončení Czech Cycling Tour, se na start silničního závodu ve druhé polovině září postaví šest jezdců.

Český cyklista Leopold König v dresu stáje Sky. foto: Tým Sky

Oproti minulému šampionátu ve španělské Ponferradě bude mít Česko v pelotonu dvakrát tolik cyklistů. Před rokem reprezentovalo trio Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta, přičemž například Leopold König se vzhledem k únavě po Tour de France omluvil.

König nepojede Vueltu

Leopold König chybí podle předpokladů v nominaci na Vueltu, kterou zveřejnil jeho tým Sky. Jedna z nejlepších světových stájí bude ve Španělsku sázet na svou hlavní hvězdu Chrise Froomea, jenž bude po triumfu na Tour de France útočit na double, kterého dosáhli dosud pouze dva jezdci.

Tentokrát Češi udrželi desáté místo v pořadí zemí ve World Tour, které jim garantuje šest mužů na startu. 

Prvních deset zemí žebříčku jich může nasadit dokonce i devět, to by však Česko muselo mít více bodujících závodníků ve World Tour (letos pouze Štybar, König a Kreuziger), nebo by se muselo umístit výše v hodnocení zemí v European Tour.

Místo v národním týmu pro Richmond měli od svazu předem přislíbené mistr Česka a vedoucí jezdec národního poháru. Dalších sedm cyklistů bylo nominováno dle letošní výkonnosti.

V širší nominaci, kterou oznámili národní trenér Tomáš Konečný a prezident svazu Marián Štetina, je následujících devět závodníků:

 • Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) - mistr ČR
 • Jiří Polnický (Whirlpool Author) - vedoucí jezdec Českého poháru
 • Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step)
 • Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo)
 • Leopold König (Sky)
 • Jan Bárta (Bora-Argon)
 • Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)
 • Karel Hník (Cult Energy)
 • Alois Kaňkovský (Whirlpool Author)

V časovce by se mělo představit duo Jan Bárta - Petr Vakoč.

Do závodu žen jsou předběžně nominovány Martina Sáblíková a Zuzana Neckářová.

Právě časovka bude v Richmondu mimořádně důležitá i z hlediska startu na olympijských hrách v Riu 2016. Přímou nominaci do Ria si v ní zajistí prvních deset mužů a deset žen.

O kvótách pro olympijské silniční závody pak rozhodnou žebříčky World Tour a European Tour na konci sezony 2015. 

Pro královský silniční závod mužů získají týmy na 6. až 15. místě v konečném pořadí zemí ve World Tour 2015 jistotu čtyř cyklistů na startu olympijského závodu, týmy na 1. až 5. místě jich mohou nasadit pět (olympijský závod má v porovnání s mistrovstvím světa nižší kvóty).

Atletiko, uč se. Šampion Froome dává za vzor bojů s dopingem cyklistiku

Do letošního šampionátu v Richmondu zatím zbývá celý měsíc, o konečné nominaci rozhodne aktuální forma. 

„Ale i kvůli nutnosti zajištění víz jsme širší nominaci oznámili už teď,“ vysvětloval svazový předseda Štetina.

Profil okruhů v Richmondu by mohl vyhovovat klasikářům. „Lídrem týmu by měl být Zdeněk Štybar,“ říká reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Šanci uspět tam má velikou a šampionátu chce podřídit celou následující přípravu.“

Pokud by však startovali všichni nejlepší čeští cyklisté, pak bude mít národní tým i více „herních variant“, které může použít podle aktuálního vývoje závodu.

Autor: