Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sjezd ve Val d'Isere vyhrála Kaufmannová, Vonnová se opět zranila

Sport

  12:58aktualizováno  14:34
VAL D'ISERE (Francie) - Sjezd Světového poháru lyžařek ve Val d'Isere vyhrála Švýcarka Marianne Kaufmannová-Abderhaldenová a připsala si první triumf v kariéře. Závod byl po několika pádech celkem na 40 minut přerušen, kvůli problémům s operovaným kolenem do cíle nedojela mimo jiné americká hvězda Lindsey Vonnová.

Americká lyžařka Lindsey Vonnová foto: Reuters

Kaufmannová-Abderhaldenová porazila o 29 setin obhájkyni celkového prvenství v seriálu Slovinku Tinu Mazeovou. Na třetím místě si pro životní maximum a první stupně vítězů dojela s půlsekundovou ztrátou Rakušanka Cornelia Hütterová. Čtvrtá skončila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska a posunula se do čela průběžného hodnocení SP. Sedmadvacetiletá Kaufmannová-Abderhaldenová vítězstvím navázala na druhé místo ze sjezdu v Lake Louise v polovině prosince.

Švýcarská lyžařka Marianne Kaufmannová-Abderhaldenová

Královna minulé zimy Mazeová naopak druhou příčkou vylepšila zatím nevýraznou sezonu, v níž se dosud jen dvakrát objevila na pódiu díky třetím místům z obřího slalomu ve Svatém Mořici a slalomu v Levi.  "V létě jsem hodně dřela a zatím se mi daří opravdu skvěle," řekla Kaufmannová-Abderhaldenová, která přitom před čtyřmi lety uvažovala o konci kariéry. Názor změnila po prvním umístění na stupních vítězů v březnu 2010. "Hrozně jsem se tehdy trápila a nevěděla jsem, co změnit. Pak ale přišla Crans Montana a já si řekla: Páni, to nebylo vůbec špatné, umím jezdit vážně dobře," uvedla.

Zranění Vonnové prý není vážné

Pro Vonnovou skončil závod po chybě na jednom ze skoků, po němž minula branku a při dopadu si opět poranila operované koleno. Čtyřnásobná vítězka SP, která kvůli rekonvalescenci deset měsíců nezávodila, tak před zraky svého přítele golfisty Tigera Woodse opouštěla trať sice bez pomoci, ale v bolesti a slzách. "Nezranila jsem si nic, co by už nebylo zraněné. Jen jsem koleno přetížila a ono prostě vypnulo. Ještě jsem se zkusila na něj postavit, ale nešlo to. Neměla jsem nejmenší šanci se do branky vejít," prohlásila devětadvacetiletá Američanka.

Podle Vonnové by však nemělo jít o nic vážného, jen bude muset koleni dopřát víc odpočinku. "Můj plán se nemění - pořád musím být opatrná, kolik před olympiádou pojedu závodů. Vypadá to na jeden dva. Nic víc, protože už takhle riskuju, že si koleno a meniskus ještě víc poškodím," řekla dvojnásobná mistryně světa a zlatá olympijská medailistka z Vancouveru právě ve sjezdu. O poznání hůř dopadla Marie Marchandová-Arvierová, která musela být se zraněným ramenem převezena na nosítkách do nemocnice. Francouzskému lyžování tak před olympiádou hrozí další ztráta, protože kvůli zranění kolen už o únorové hry v Soči přijdou mistryně světa v obřím slalomu Tessa Worleyová i šampionka ve sjezdu Marion Rollandová.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isere (Francie)

Ženy - sjezd: 1. Kaufmannová-Abderhaldenová (Švýc.) 1:47,28, 2. Mazeová (Slovin.) -0,29, 3. Hütterová (Rak.) -0,52, 4. Weiratherová (Licht.) -0,63, 5. Sejerstedová (Nor.) -0,94, 6. Aufdenbalttenová -1,02, 7. Gisinová (obě Švýc.) -1,03, 8. Klingová (Švéd.) -1,19, 9. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,21, 10. Görglová (Rak.) -1,28.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. Höflová-Rieschová 265 b., 2. Kaufmannová-Abderhaldenová 259, 3. Weiratherová 210, 4. Fenningerová (Rak.) 179, 5. Mazeová 175, 6. E. Fanchiniová (It.) 165.

Průběžné pořadí SP (po 12 ze 34 závodů): 1. Weiratherová 495, 2. Höflová-Rieschová 490, 3. Gutová (Švýc.) 488, 4. Fenningerová 461, 5. Mazeová 384, 6. Kaufmannová-Abderhaldenová 259, ...80. Strachová 13, 98. Dubovská 3.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat