20. prosince 2015 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Tvrdý pád zmírnil airbag. Sjezdař vyvázl se zlomeninou hrudního obratle

Matthias Mayer utrpěl zlomeninu sedmého hrudního obratle- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matthias Mayer utrpěl zlomeninu sedmého hrudního obratle- | foto: ČTK/AP

VAL GARDENA Rakouský sjezdař Matthias Mayer utrpěl při tvrdém pádu v sobotním sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně zlomeninu sedmého hrudního obratle. Olympijský vítěz byl převezen z nemocnice v Bolzanu na kliniku v Innsbrucku, kde se rozhodne o tom, zda bude potřebná operace. Oznámili to zástupci rakouského lyžařského svazu s tím, že závodníka čeká minimálně čtyřtýdenní pauza.

Mayera neochránil před zraněním ani airbag, je ale pravděpodobné, že bez této pomůcky by měl pro něj tvrdý dopad mnohem horší následky.

„Naštěstí jsem ho měl na sobě. Ve vzduchu se nafoukl a to bylo v tomhle případě určitě to správné řešení,“ řekl později Mayer.

Airbag mohou závodníci od této sezony používat k ochraně horní poloviny těla. Mayerovi, který jako jeden z mála sjezdařů nový ochranný prvek využívá, se jako prvnímu lyžaři při závodu SP aktivoval.

Sjezdař Matthias Mayer.
Matthias Mayer utrpěl zlomeninu sedmého hrudního obratle

Stalo se to poté, co nezvládl terénní vlnu ve spodní pasáži sjezdovky a ve vysoké rychlosti dopadl na záda a pravé rameno.

„Byl jsem trochu široký v bráně, zařízla se mi lyže, to mě otočilo a letěl jsem přímo na páteř. Pak jsem nemohl popadnout dech,“ líčil Mayer.

Přímo ze sjezdovky ho po ošetření vytáhli záchranáři do vrtulníku a putoval do nemocnice.

„V podstatě se vlastně cítím velmi dobře. Zranění nevypadá tak hrozně, takže to není taková tragédie,“ řekl Mayer.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?