Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skandál v Austrálii. Kapitán reprezentace po podvodu spoluhráče končí

Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft | foto: Reuters

Kapské Město Austrálií otřásá sportovní skandál. Kapitán kriketové reprezentace Steve Smith byl donucen odstoupit poté, co jeho spoluhráč Cameron Bancroft podváděl při utkání s Jihoafrickou republikou. Bancroft se pokoušel nedovoleně upravit míček a zachytily ho u toho kamery.

Celá situace rozhýbala australskou sportovní scénou a kromě fanoušků se k ní vyjadřovali i politici a další známé osobnosti. Vše vyústilo až k tomu, že se kapitán Steve Smith a jeho asistent David Warner vzdali svých funkcí na zbytek testovacího zápasu v Jihoafrické republice. 

Během třetího dne přípravného zápasu v Kapském Městě se pětadvacetiletý Cameron Bancroft, nováček a nejmladščí hráč v reprezentačním dresu Austálie, pokusil otřít míček žlutou páskou podobnou brusnému papíru, aby zhrubnul a zachytily ho u toho kamery. Druhou stranu míčku pak čistil o nohavici svých kalhot.

24.března 2018 v 15:01, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 12:23

VIDEO: @DaleSteyn62 Better view @DaleSteyn62 https://t.co/L0wpnp6j9W

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

@DaleSteyn62 Better view @DaleSteyn62 https://t.co/L0wpnp6j9W

Když Bancrofta přišli zkontrolovat rozhodčí, hodil pásku do kalhot, což je na kamerách zachyceno také. Mezinárodní kriketová rada obvinila rodáka z Attadale ze snahy o manipulaci s míčkem, která je jasně zakázána pravidly.

Pod tlakem novinářů Bancroft snahu o podvod přiznal s tím, že když viděl své jednání na velkoplošné obrazovce na stadionu, pokusil se celou věc zakrýt tak, že si pásku hodil do kalhot. Také dodal, že se na podvodu domluvil se zkušenějšími hráči z týmu.

„Ano, mluvili jsme o tom. Snažili jsme se získat v utkání nedovolenou výhodu, což je velká chyba. Stalo se to poprvé a už se to nikdy nebude opakovat,“ omlouval se kapitán Steve Smith, který byl na kamerách později zachycen, jak Bancroftovi nadává. Možná proto, že se u podvodu nechal chytit.

Nejprve se Smith své funkce nechtěl vzdát, protože se prý celý tým musí semknout a pracovat jako jeden muž, ale skandál se rychle rozšířil a hned druhý den Australská sportovní komise prohlásila, že musí být potrestáni všichni, kdo o podvodu věděli. Smith je jednou z největších australských sportovních celebrit a skandál jeho slavnou kariérou zřejmě hodně zamává. Situaci komentoval i australský premiér Malcolm Turnbull.

„Jsem šokován a trpce zklamán zprávami z Jižní Afriky. Náš kriket je synonymem fair-play, jak mohli být naši hráči takhle zapojeni do podvádění?“ divil se předseda australské vlády.

24.března 2018 v 14:57, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 12:22

Blatant! Yo @ICC, how many demerit points is this worth? ICC: Nothing to see here, let's move along boys. https://t.co/dEvqFDjtkP

Při nadhazování je v kriketu velmi důležitá aerodynamika koženého míčku, proto ho hráči často leští v ruce a o kalhoty, aby ovlivnily jeho letové vlastnosti. Používání jakéhokoliv jiného předmětu je ale přísně zakázáno a kriket není na porušování pravidel zvyklý.

Naposledy se pokus o podvod v kriketu řešil před dvěma lety, kdy také v utkání Austrálie - Jihoafrická republika zkoušel podvádět hráč JAR Francois du Plessis. Ten třel míček o zip svých kalhot, aby ho udělal hrubší.

Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft (druhý zprava) v debatě s...
Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft

Zbytek testovacího zápasu bude mít Austrálie za kapitána Tima Painea, který o podvodu údajně nevěděl. Stav je zatím vyrovnaný 1:1.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!