Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skandál v Austrálii. Kapitán reprezentace po podvodu spoluhráče končí

Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft | foto: Reuters

Kapské Město Austrálií otřásá sportovní skandál. Kapitán kriketové reprezentace Steve Smith byl donucen odstoupit poté, co jeho spoluhráč Cameron Bancroft podváděl při utkání s Jihoafrickou republikou. Bancroft se pokoušel nedovoleně upravit míček a zachytily ho u toho kamery.

Celá situace rozhýbala australskou sportovní scénou a kromě fanoušků se k ní vyjadřovali i politici a další známé osobnosti. Vše vyústilo až k tomu, že se kapitán Steve Smith a jeho asistent David Warner vzdali svých funkcí na zbytek testovacího zápasu v Jihoafrické republice. 

Během třetího dne přípravného zápasu v Kapském Městě se pětadvacetiletý Cameron Bancroft, nováček a nejmladščí hráč v reprezentačním dresu Austálie, pokusil otřít míček žlutou páskou podobnou brusnému papíru, aby zhrubnul a zachytily ho u toho kamery. Druhou stranu míčku pak čistil o nohavici svých kalhot.

24.března 2018 v 15:01, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 12:23

VIDEO: @DaleSteyn62 Better view @DaleSteyn62 https://t.co/L0wpnp6j9W

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

@DaleSteyn62 Better view @DaleSteyn62 https://t.co/L0wpnp6j9W

Když Bancrofta přišli zkontrolovat rozhodčí, hodil pásku do kalhot, což je na kamerách zachyceno také. Mezinárodní kriketová rada obvinila rodáka z Attadale ze snahy o manipulaci s míčkem, která je jasně zakázána pravidly.

Pod tlakem novinářů Bancroft snahu o podvod přiznal s tím, že když viděl své jednání na velkoplošné obrazovce na stadionu, pokusil se celou věc zakrýt tak, že si pásku hodil do kalhot. Také dodal, že se na podvodu domluvil se zkušenějšími hráči z týmu.

„Ano, mluvili jsme o tom. Snažili jsme se získat v utkání nedovolenou výhodu, což je velká chyba. Stalo se to poprvé a už se to nikdy nebude opakovat,“ omlouval se kapitán Steve Smith, který byl na kamerách později zachycen, jak Bancroftovi nadává. Možná proto, že se u podvodu nechal chytit.

Nejprve se Smith své funkce nechtěl vzdát, protože se prý celý tým musí semknout a pracovat jako jeden muž, ale skandál se rychle rozšířil a hned druhý den Australská sportovní komise prohlásila, že musí být potrestáni všichni, kdo o podvodu věděli. Smith je jednou z největších australských sportovních celebrit a skandál jeho slavnou kariérou zřejmě hodně zamává. Situaci komentoval i australský premiér Malcolm Turnbull.

„Jsem šokován a trpce zklamán zprávami z Jižní Afriky. Náš kriket je synonymem fair-play, jak mohli být naši hráči takhle zapojeni do podvádění?“ divil se předseda australské vlády.

24.března 2018 v 14:57, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 12:22

Blatant! Yo @ICC, how many demerit points is this worth? ICC: Nothing to see here, let's move along boys. https://t.co/dEvqFDjtkP

Při nadhazování je v kriketu velmi důležitá aerodynamika koženého míčku, proto ho hráči často leští v ruce a o kalhoty, aby ovlivnily jeho letové vlastnosti. Používání jakéhokoliv jiného předmětu je ale přísně zakázáno a kriket není na porušování pravidel zvyklý.

Naposledy se pokus o podvod v kriketu řešil před dvěma lety, kdy také v utkání Austrálie - Jihoafrická republika zkoušel podvádět hráč JAR Francois du Plessis. Ten třel míček o zip svých kalhot, aby ho udělal hrubší.

Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft (druhý zprava) v debatě s...
Australský reprezentant v kriketu Cameron Bancroft

Zbytek testovacího zápasu bude mít Austrálie za kapitána Tima Painea, který o podvodu údajně nevěděl. Stav je zatím vyrovnaný 1:1.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...