Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skandál v házené: změnili řády, aby na šampionátu nechyběli Němci

ČR - Německo. Český hráč Filip Jícha (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČR - Německo. Český hráč Filip Jícha (vlevo) | foto: ČTK

DAUHÁ/PRAHA Až se v neděli rozlosuje mistrovství světa v házené, bude to tak trochu hořký ceremoniál. Kvůli Němcům, narychlo dosazeným místo málo významné Austrálie, se měnila pravidla. Skandál v házené opět zesílil.

Stačí být dostatečně důležitý, aby se před vámi automaticky otevírala účast na největších turnajích? Nebo jinak: jsou peníze podstatnější než sportovní výkony? Tohle řeší světová házená.

A není to pro ni vůbec příjemná debata. Zástupci 24 účastníků se ode dneška sjíždějí do Dauhá, kde se v neděli večer rozlosuje světový šampionát. A nechybí ani výprava Německa – země, jež oficiálně „postoupila“ teprve minulý týden.

Až tehdy Mezinárodní házenkářská federace IHF vyřadila bezvýznamnou Austrálii (oficiálně kvůli tomu, že Oceánie nemá konfederaci) a na její místo poslala Němce.

Už tak podivný případ, v němž očividně jde o důležitost německého trhu, má ještě větší pachuť.

Němci totiž postoupili na základě upraveného pravidla, podle něhož divokou kartu dostává nejlépe postavený tým z posledního MS, který se tentokrát nekvalifikoval.

Island se brání hlasitěji

„Změna pravidla byla podle IHF provedena 30. května. Jenže členové Rady IHF nám potvrdili, že v ten den se žádné zasedání nekonalo,“ stojí v protestním dopise házenkářského svazu Islandu. „Je jasné, že vše mohlo být schváleno až 8. července.“

Skoro měsíc po skončení barážových zápasů. V době, kdy už bylo jasné, kdo se na mistrovství nedostal.

Právě Island byl oficiálním prvním náhradníkem pro případ, že by někdo z účastníků odstoupil.

A ejhle – zpětně změněná pravidla najednou pasují na Německo.

Náhoda? Asi těžko, když v házenkářském prostředí už před baráží Německa proti Polsku kolovaly fámy, že země s nejlepší ligou světa a s největším planetárním zájmem o házenou projde na turnaj do Kataru za každou cenu.

„Nebudeme podávat protest, ale budeme IHF informovat o tom, jak je takové rozhodnutí neohleduplné vůči naší přípravě, vůči hráčům i trenérům,“ řekl za Austrálii prezident svazu Alex Gavrilovic.

To Island se ozývá hlasitěji. „Navíc soudíme, že by učiněné změny pravidel neměly vstupovat v platnost dříve, než začne kvalifikace o příští turnaj,“ píší Islanďané. Logicky: princip zpětné účinnosti je obecně v právu těžko přijatelný a pro sport platí totéž.

Bez Němců značně klesá sledovanost

Házenkářská ostuda může být metaforou toho, co zažívají menší sporty v 21. století. Když Německo chybělo na olympiádě v Londýně, šéf IHF Hassan Moustafa upozorňoval na nižší sledovanost, jež by podle něj mohla pro budoucnost házenou z her vyškrtnout.

Nebýt na olympiádě? To nejde! Sehnat nějak jinak adekvátní finance? To nejde bez Němců. Tím se kruh uzavírá.

„Kluby i svazy jsou z velké části ekonomickými subjekty, ale pokud všechno zredukujeme do věty ‚Jde jen o peníze‘, je to neslušné,“ napsal Stefan Kretzschmar, bývalý slavný německý hráč a jedna z nejvýraznějších tváří tamní házené. Ani čelní představitelé německého svazu kromě „povinných“ slov o nové šanci raději administrativní postup nerozebírají.

Plán může zkrachovat, pokud Němci neskončí mezi nejlepší sedmičkou šampionátu, jež dostane šanci na olympiádu (vítěz jde do Ria přímo, šest dalších si zajistí kvalifikační účast). Pokud naopak uspějí a „od stolu“ projdou až na hry, spolu s jásáním IHF a přívalem peněz zesílí pocit, že za peníze a vliv se skutečně dá koupit takřka vše.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...