Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál v moderní gymnastice. Sudí pro OH podváděli při zkouškách

Sport

  15:07
PRAHA - Moderní gymnastika řeší skandál obřích rozměrů. Vyšetření Mezinárodní gymnastické federace (FIG) ukázalo, že se oficiální zkoušky rozhodčích jednoho z olympijských sportů podobají spíš testu na škole, v němž učitelka nedokáže zvládnout své studenty. Až šedesát zájemců z celé Evropy, kteří loni usilovali o soudcování na hrách 2016 v brazilském Rio de Janeiru, při testech údajně podvádělo. Některé testy dokonce někdo z FIG dodatečně pozměnil tak, aby adepti prošli.

Moderní gymnastika foto: Mafra - Ladislav Němec

"Náš sport je velmi nemocný. Je prolezlý jedem od hlavy až k patě," tvrdí v rozhovoru pro The New York Times Erik Moers, uznávaný český rozhodčí. Moers je velkým kritikem poměrů v moderní gymnastice a letos spustil petici za její očištění od korupce a nekalých praktik.  Moderní gymnastika je převážně ženská disciplína s náčiním (švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha), která kombinuje balet, gymnastiku a moderní tanec. O vítězích rozhoduje subjektivní bodování porotců (sudích), které bylo už v minulosti terčem velké kritiky a dohad.

Moderní gymnastika

Například v roce 2000 pykalo šest rozhodčích za to, že záměrně diskriminovali ukrajinskou gymnasku. "Je to podobně závažný problém jako doping v v cyklistice," tvrdí Australanka Janine Murrayová. Proto se FIG rozhodla posvítit si na průběh oficiálních rozhodcovských zkoušek. A výsledek byl katastrofální. Nejhůř dopadlo vyšetřování v Rumunsku, Rusku a Španělsku. Zkoušení si psali taháky na ruce, opisovali od kolegů i s chybami a procházelo jim to. Záhadně se ztrácely celé stránky s výsledky nebo byly plné poznámek nasvědčujících, že odpovědi byly dodatečně změněny.

Polka prý na počítači měnila výsledky testů

Za hlavního viníka byla označena prezidentka technické komise FIG pro moderní gymnastiku Polka Maria Szyszkowska a federaci ji hned vyloučila ze svých řad. Na počítači prý měnila výsledky testů a rozdávala adeptům na rozhodčí nevyjasněné bonusové body tak, aby prošli. Právník Szyszkowské ale jakákoliv obvinění odmítá s tím, že jde o běžnou praxi. "Nynější moderní gymnastika je o bratříčkování. Ruka ruku myje," oponuje Moers. Mezitím už FIG vyslechla spoustu podezřelých, kteří se zmanipulovaných testů zúčastnili.

Moderní gymnastika

"Je to jen náhoda. Sudí často mají dlouholeté zkušenosti, přemýšlí stejně a tak mají podobné odpovědi i chyby," brání se Daniela Dell Chiaieová. Italská sudí je jednou ze šestice prvních potrestaných. Suspendována byla také americká moderní gymnastka Caroline Huntová a další rozhodčí z Egypta, Japonska, Bulharska a Ruska. "Proti trestu se odvolám. Zeptejte se kohokoliv z gymnastického světa a poví vím, jak se zakládám na fair-play," zlobila se Huntová v oficiálním prohlášení.

FIG nyní začne pořádat zkoušky v německém Frankfurtu a bude na ně víc dohlížet.