Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skeletonista dostal za doping jen varování

Sport

  22:35
MIAMI - Pozitivní dopingový test nebude podle všeho stát amerického skeletonistu Zacha Lunda účast na olymijských hrách.

Americký skeletonista Zach Lund na archivním snímku

Od národní antidopingové asociace USADA dostal Zach Lund, jeden z adeptů na zlatou medaili, pouze veřejné napomenutí. Překážkou v jeho účasti v Turíně by mohl být jen případný zásah ze strany Mezinárodního olympijského výboru.

Šestadvacetiletý Lund byl pozitivně testován již v listopadu po závodu Světového poháru v Calgary na látku finasterid. Ta je obsažena v léku Propecia, jenž se užívá proti vypadávání vlasů.

Finasterid je ale na seznamu zakázaných látek, neboť může maskovat užívání steroidů. Desátého ledna byla Lundovi provizorně zastavena činnost do vyřešení případu a přišel kvůli tomu o vedení v průběžné klasifikaci SP. Rovněž ztratil druhé místo z Calgary, kde odevzdal pozitivní vzorek.

"Jsem rád, že to USADA posoudila tak, jak to bylo. Tedy jako chybu a nic jiného," řekl agentuře AP Lund, který dlouhodobé užívání léku na růst vlasů přiznal. Prý jej bere od roku 1999, lék je na seznamu nepovolených substancí od minulého roku. "Měl jsem silné argumenty. Doložil jsem, že to byla nevinná chyba, že neberu žádné podpůrné prostředky," pokračoval Lund.

Bezprostředně po verdiktu se už začal připravovat na cestu do Evropy, kde se chce o víkendu postavit na start finále SP v německém Altenbergu.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat