Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skeletonista dostal za doping jen varování

Sport

  22:35
MIAMI - Pozitivní dopingový test nebude podle všeho stát amerického skeletonistu Zacha Lunda účast na olymijských hrách.

Americký skeletonista Zach Lund na archivním snímku

Od národní antidopingové asociace USADA dostal Zach Lund, jeden z adeptů na zlatou medaili, pouze veřejné napomenutí. Překážkou v jeho účasti v Turíně by mohl být jen případný zásah ze strany Mezinárodního olympijského výboru.

Šestadvacetiletý Lund byl pozitivně testován již v listopadu po závodu Světového poháru v Calgary na látku finasterid. Ta je obsažena v léku Propecia, jenž se užívá proti vypadávání vlasů.

Finasterid je ale na seznamu zakázaných látek, neboť může maskovat užívání steroidů. Desátého ledna byla Lundovi provizorně zastavena činnost do vyřešení případu a přišel kvůli tomu o vedení v průběžné klasifikaci SP. Rovněž ztratil druhé místo z Calgary, kde odevzdal pozitivní vzorek.

"Jsem rád, že to USADA posoudila tak, jak to bylo. Tedy jako chybu a nic jiného," řekl agentuře AP Lund, který dlouhodobé užívání léku na růst vlasů přiznal. Prý jej bere od roku 1999, lék je na seznamu nepovolených substancí od minulého roku. "Měl jsem silné argumenty. Doložil jsem, že to byla nevinná chyba, že neberu žádné podpůrné prostředky," pokračoval Lund.

Bezprostředně po verdiktu se už začal připravovat na cestu do Evropy, kde se chce o víkendu postavit na start finále SP v německém Altenbergu.
Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...