Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skiatlon Tour de Ski: česká paráda - Jakš senzačně třetí, Bauer pátý

Sport

  12:57aktualizováno  14:29
PRAHA/OBERSTDORF - Čeští lyžaři Lukáš Bauer a Martin Jakš výtečně zvládli skiatlon v rámci prestižního seriálu Tour de Ski. Po dvacetikilometrovém závodě dospurtoval Martin Jakš třetí a Lukáš Bauer pátý. Oba čeští lyžaři si vybojovali také 20, respektivě 25 bonusových vteřin, díky čemuž se v průběžném pořadí seriálu probili do elitní desítky (Bauer je osmý, Jakš devátý).

Tour de Ski. foto: ČTK

Skiatlon, čtvrtý závod prestižního Tour de Ski (celkem se jede osm závodů), ovládl zásluhou drtivého nástupu 800 metrů před cílem Matti Heikkinen, druhý dojel průběžný lídr - Švýcar Dario Cologna.

Rok 2010 v obrazech

Kombinace desítky klasicky, přezouvání a desítky volně patří mezi oblíbené disciplíny především pro fanoušky. A prvních deset kilometrů klasickou technikou v tom, který se jel v rámci seriálu Tour de Ski, atraktivní rozhodně byl.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorf (Německo)

Muži - skiatlon 2x10 km: 1. Heikkinen (Fin.) 49:20,1, 2. Cologna (Švýc.) -1,0, 3. Jakš (ČR) -4,9, 4. Gaillard (Fr.) -5,0, 5. Bauer (ČR) -5,9, 6. Rickardsson (Švéd.) -7,4, 7. Kershaw (Kan.) -8,2, 8. Legkov (Rus.) -9,6, 9. Gjerdalen (Nor.) -10,6, 10. Hellner (Švéd.) -11,1, ...48. Koukal -2:03,9, 58. Kožíšek (oba ČR) -3:35,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 4 z 8 závodů): 1. Cologna 1:37:51,0, 2. Kershaw -45,9, 3. Hellner -1:06,1, 4. Legkov -1:06,7, 5. Harvey (Kan.) -1:23,8, 6. Heikkinen (Fin.) -1:24,2, ...8. Bauer -1:51,2, 9. Jakš -1:54,1, 41. Koukal -4:51,3, 62. Kožíšek -8:28,1.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 31 závodů): 1. Cologna 642 b., 2. Legkov 640, 4. Hellner 419, 4. Bauer 368, 5. Rickardsson 344, 6. Jönsson (Švéd.) 336, ...20. Jakš 130, 71. Magál (ČR) 23, 79. Kožíšek 18, 85. Koukal 16.

Také kvůli třem časovým bonifikacím. Právě v nich zářilo v první polovině závodu české duo Martin Jakš-Lukáš Bauer. Jakš vyhrál hned tu první, na dalších dvou skončil vždy na druhém místě jeho parťák Bauer.

Ten se v čele udržel i v dalším kilometrech a nakonec přezouval na volnou část skiatlonu na třetím místě. Jeho reprezentační kolega se naopak v posledním klasickém okruhu přimotal do kolize několika jezdců a propadl se do druhé desítky, ovšem s minimální ztrátou na nejlepší. "Něco se tam semlelo a přes čtvrtého člověka jsem spadl i já," uvedl Martin Jakš v cíli pro Radiožurnál.

Ve druhé - volné části - se i nadále držel na čele Bauer, obhájce triumfu na Tour de Ski ale nedokázal vedoucí skupinu jezdců roztrhat. To nakonec pomohlo i jeho parťákovi. Jakš dokázal sjet ztrátu z posledního klasického okruhu a dva kilometry před cílem se nabídnul pro české fanoušky nádherný pohled - Jakš táhl celý peloton jezdců, hned v závěsu jej pronásledoval Bauer.

Takto spolu dojeli i na poslední bonifikaci, jenže v těchto okamžicích již okupovali třetí a čtvrté místo. Přes oba se přehnali Fin Matti Heikkinen a lídr seriálu Švýcar Dario Cologna. "Nezachytil jsem správně nástup Heikkinena a dělal mi problém zatáčkový sjezd do stadionu. Bylo to zmrzlé, byl jsem vždy na hraně pádu a vždycky jsem tam ztrácel," řekl zklamaný Bauer v cíli. V závěrečném sjezdu se ještě mezi českou dvojici vklínil Francouz Marc-Jean Gaillard.

I tak třetí a pátá pozice a hlavně bonifikační vteřiny (Jakš si vyjel 20 sekund, Bauer 25) zajistili českým lyžařům osmé (Bauer) a deváté (Jakš) místo průběžného pořadí se zhruba 115 vteřinovou ztrátou na vedoucího Colognu.

Matti Heikkinen.

"Je to příjemné. Dlouho jsem čekal až přijde takový závod, že budu mít sílu a chuť jet a když za to vezmu, tak budu v čele a dneska to bylo. A bylo to super," uvedl Jakš. Teoreticky může v druhé půlce Tour bojovat s Bauerem ještě o vylepšení pozice. "Zůstal bych u patnáctky, i to bude super a těžké," dodal.

Celý podnik pokračuje 5. ledna závody v italské Cortině-Toblachu sprintem.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat