Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skiatlon v Lahti patřil Colognovi. Z Čechů bodoval Magál

Sport

  15:36
LAHTI - Závody ve skiatlonu v rámci Světového poháru v Lahti vyhráli Švýcar Dario Cologna a Norka Therese Johaugová. Z českých běžců na lyžích bodoval pouze Jiří Magál, jenž doběhl třicátý.

Dario Cologna. foto: Reuters

Vítěz Tour de Ski Cologna vyhrál třicetikilometrový kombinovaný závod díky nástupu zhruba dva kilometry před cílem. Na druhém místě skončil s odstupem 3,7 sekundy Nor Martin Johnsrud Sundby, třetí byl o další půlsekundu Kanaďan Alex Harvey.

Magál ztratil na Colognu přes dvě minuty a získal bod za 30. místo, Martin Jakš doběhl na 34. pozici. V Lahti už nestartoval nejlepší český reprezentant Lukáš Bauer, jenž kvůli únavové zlomenině paty ukončil sezonu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pětadvacetiletý Cologna míří za obhajobou křišťálového glóbu pro celkového vítěze SP. Dnešním vítězstvím zvýšil již tak výrazné vedení v průběžném pořadí před Norem Petterem Northugem, který závody v Lahti vynechal kvůli plánovanému nedělnímu startu ve Vasově běhu. Ani ve Švédsku se však Northug nepředstaví, protože má žaludeční problémy.

Nývltová byla až v páté desítce
Skiatlon žen na 15 km byl norskou záležitostí. Johaugová zvítězila po sólové jízdě v bruslařské části a v cíli měla náskok více než deseti sekund před krajankou Marit Björgenovou. Na stupně vítězů je doprovodila reprezentační kolegyně Heidi Wengová, čtvrté místo zbylo na další Norku Kristin Störmer Steiraovou.

Závod vůbec nevyšel dosavadní vedoucí ženě SP Justyně Kowalczykové. Polka se sice na klasice pohybovala v popředí, nicméně v běhu volnou technikou se propadla až na osmou pozici. Na Björgenovou tak po dnešku ztrácí 38 bodů.

Česká reprezentantka Eva Nývltová obsadila 45. příčku a nebodovala.

Autor: