Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skifař Synek vybojoval bronz. Nejsem spokojený, nebyl to můj den, přiznal

Sport

  17:22
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Skifař Ondřej Synek získal bronz na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Stříbrný medailista z předešlých her v Pekingu a Londýně ve finále nestačil na Mahého Drysdalea z Nového Zélandu a Chorvata Damira Martina, jejichž dramatický souboj rozhodla až cílová fotografie. Z vítězství a obhajoby triumfu z roku 2012 se nakonec radoval sedmatřicetiletý Novozélanďan.

Ondřej Synek s bronzovou medailí. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Dneska to nebyl můj den, nebyl jsem to úplně já. S výkonem nemůžu být spokojený. Od začátku jsem musel jet na hraně a pak to bylo znát, ke konci už jsem byl tuhej,“ řekl Synek. Na trati ještě věřil, že Chorvata Martina v závěrečné části porazí. „Myslel jsem, že bych ho 200 metrů před cílem mohl dojet, ale pak hodně zrychlil a nakonec to málem vyhrál. Soupeři byli dneska lepší,“ ocenil Synek kvality rivalů.

Český veslař se po startu dlouho držel na druhém místě za Martinem, ve třetí čtvrtině trati jej však předstihl Drysdale a Synek se již do souboje nejrychlejší dvojice nedokázal zapojit. Od zlata i stříbra jej nakonec dělily téměř tři sekundy, Drysdale a Martin projeli cílem ve shodném času.

Ďábelský závod, řekl Drysdale

„Měl jsem náskok a myslel jsem, že to bude v pohodě. Damir ale v závěru hodně tlačil a musel jsem ve finiši ze sebe vydat vše. Má můj respekt, byl to dábělský závod,“ řekl Drysdale, jenž bezprostředně po projetí cílem netušil, zda vyhrál. „Možná jsme mohli dostat zlatou medaili oba. Jsem ale rád, že jsem vyhrál. Byl to jeden důležitý závod a vyšlo to. I když o fous,“ oddechl si novozélandský hrdina.

Výsledky veslování: Muži:

Skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 6:41,34, 2. Martin (Chorv.) stejný čas, 3. Synek (ČR) 6:44,10, 4. Obreno (Belg.) 6:47,42, 5. Ščarbačenja (Běl.) 6:48,78, 6. Fournier (Kuba) 6:55,90.

Skifařka Miroslava Topinková Knapková, která v Riu obhajovala zlato z Londýna, ve svém závěrečném vystoupení na hrách vyhrála finále B a celkově skončila sedmá.

„Celkem jsem si spravila náladu, zakončila jsem olympiádu vítězně, i když jen ve finále B,“ řekla Topinková. „Je to taková malá náplast na to, že jsem včera nepostoupila. Potvrdila jsem si, že z těch holek ve finále B jsem nejlepší,“ uvedla.

Pětatřicetiletá Topinková Knapková přišla o šanci navázat na životní triumf z roku 2012 v pátečním semifinále, ve kterém obsadila čtvrté místo. Dnes však nezaváhala, ve druhé polovině trati předstihla do té doby vedoucí Fie Udby Erichsenovou z Dánska a takzvané malé finále vyhrála.

Medailisté z mužského skifu - Chorvat Damir Martin, olympijský vítěz Mahé...
Medailisté z mužského skifu - Chorvat Damir Martin, olympijský vítěz Mahé...

Měla ale velký problém se na boj o sedmé místo namotivovat. Dokonce jí v Riu museli trenéři připomenout, že má ještě před sebou závod. „Bývá to tak, že bojem o medaili hry skončily, ale jede se o každé místo. Sedmá na olympiádě taky není špatný,“ doplnila Topinková.

Českou reprezentantku na trůnu pro nejlepší skifařku vystřídala úřadující mistryně světa Kimberley Brennanová z Austrálie, která suverénně ovládla finále a vylepšila bronzový výsledek z Londýna.

Závod ženských osmiveslic ovládly podle očekávání favorizované Američanky. Posádka USA navázala na triumfy z Pekingu a Londýna. Mezi muži se z triumfu radovala osma Velké Británie, která vybojovala třetí veslařské zlato pro Brity na hrách a zajistila své zemi pozici nejúspěšnější výpravy na laguně Rodriga de Freitase.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat