Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skifařku Knapkovou tlačí za úspěchy ruský biomechanik

česká skifařka Miroslava Knapková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy česká skifařka Miroslava Knapková | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Návrat k lodi, na níž v letech 2005 a 2006 získala dvě světová stříbra. Spolupráce s ruským biomechanikem, který upravuje její pohyby za vesly tak, aby loď jela co nejrychleji. Také to mohlo přispět k tomu, že skifařka Miroslava Knapková (28) po sedmi letech vneděli podruhé ovládla seriál Světového poháru. "A možná jsem musela i něco potrénovat," usmívá se nejlepší česká veslařka.

Jaké to je podruhé v kariéře vyhrát Světový pohár?
Dobrý... (smích) Ale překvapilo mě to, protože jsem letos nečekala, že bych mohla mít nějakou extra formu. Alespoň ne tak brzy.

Jenže vyhráváte závody o pět, ale také o deset vteřin čili "o parník". O čem to svědčí?
Těžko říct, ale je to bezvadný pocit, když nemusíte ani finišovat. To jsem nikdy nezažila. Já se ale musím držet při zemi, protože poolympijská sezona je zvláštní v tom, že řada závodnic déle odpočívá. To se týkalo i mě, takže jsem se v jarní přípravě dost natrápila. Rozhodující ale bude až mistrovství světa vPoznani na konci léta. Světový pohár je dílčí úspěch, přece s trenérem Tomášem Kacovským nezačneme odpočívat.

Je pro vás triumf ve Světovém poháru povzbuzení, anebo vás to tlačí do stavu zvýšené pozornosti? Soupeřky si teď řekly – pozor na ni, letos míří vysoko!
Beru to jako povzbuzení. Soupeřky respektuji vždycky.

Možná musíte být ve střehu – Bělorusku Karstenovou, pětinásobnou mistryni světa, jste na prestižní regatě v Amsterodamu deklasovala rozdílem třídy a ona se teď chystá v ústraní...
Její pozice je těžší, je zvyklá vyhrávat. Výhoda je na mojí straně.

V loděnici Slavie jste oprášila skif, na kterém jste byla čtvrtá v Aténách 2004. Prozradíte proč?
Taky jsem na ní pak získala dvě stříbra na mistrovství světa. Jezdí se mi na ní líp, vůbec mám letos lepší cit pro vodu než loni.

Přispěla k tomu také spolupráce s ruským biomechanikem žijícím v Praze Valerijem Klešněvem?
Určitě. Začali jsme v dubnu a on si všímá všeho. Měří sílu, délku záběru, vůli vesel. Třeba mě upozorňuje, že krčím ruce, že sílu nesmím v první půlce záběru přenášet do rukou, ale do nohou. Postupně se daří přenášet to do závodů.

Karstenovou jste letos poprvé porazila, Bulharka Nejková, olympijská vítězka, jezdí ve dvojskifu – vypadá to, že máte soupeřky pod kontrolou?
Přibudou Číňanka, Američanka a nikdy nevíte, co se může stát.

Máte na mysli virózu, která vás přibrzdila loni v Pekingu i předloni na mistrovství světa?
Trenér říká, že nesmíme polevit v tréninku, protože pak by byl organismus náchylnější. Ale já mu to ještě vysvětlím... (úsměv)

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.