Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skikrosař Kraus má před sezonou nejvyšší ambice

Sport

  19:01
PRAHA - Skikrosař Tomáš Kraus má před sebou nejspíš dvě poslední sezony a do té předolympijské vstoupí s velkým očekáváním. Dvojnásobného mistra světa naladila vydařená letní příprava, a proto by se v zimě rád vrátil na ztracené pozice - do finálových jízd a až na nejvyšší stupeň.

Skikrosař Tomáš Kraus foto: Reuters

V minulé sezoně Kraus nejel finále ani jednou a na výhru už čeká čtyřnásobný vítěz Světového poháru ve skikrosu více než tři roky. Naposledy projel cílem první na trati v La Plagne v březnu roku 2009 a dohromady má 14 seriálových triumfů. "Tohle léto bylo opravdu parádní, a kdybych měl hodnotit podle toho, jak se teď cítím, tak sezona bude skvělá. Ale uvidíme, jak se to skloubí v zimě," řekl Kraus.

"Chtěl bych si zase vydobýt finále a první místa, což je dobrá motivace." Osmatřicetiletý Kraus se už loni rozhodl, že vydrží až do olympijských her v Soči v roce 2014. "Člověk si musí dávat horizonty a cíle a olympiáda je jasná. Na jeden závod se neupínám, ale je logické, proč nejezdit zrovna do olympiády," řekl Kraus, jeden z průkopníků atraktivní disciplíny, kterému ale nevyšla olympijská premiéra skikrosu.

Předloni ve Vancouveru vypadl po chybě už ve čtvrtfinále. Letošní sezona bude důležitá, protože je potřeba se na ruské zimní hry kvalifikovat, vyjet si dobrou pozici a znovu získat respekt soupeřů. "Začne to vřít nábojem předolympijský sezony, bude se bojovat o místa a bude to zábava." Děčínský rodák Kraus býval slalomářem a odtud přešel ke skikrosu. Na lyžích závodí dvacet let, i proto ho překvapilo, jak ho bavila letní příprava.

S kolegy z týmu Jakubem Kopřivou a Petrem Takačem se hecovali a navzájem motivovali. "Bušíme naplno a atmosféra mezi námi je tak dobrá, že se táhneme nahoru," řekl Kraus. "A musím říct, že mě překvapilo, že jsem objevil novou motivaci," dodal. Skikrosaři trávili hodně času na horských kolech. Projeli Beskydy, Šumavu, Kraus najezdil hodně kilometrů okolo domova, kde objevil spoustu nových cest.

Je rád, že si po olympiádě ve Vancouveru neudělal pauzu

"Najezdil jsem toho na kole dvakrát tolik, než jsem zvyklý, bylo to hodně intenzivní," řekl. Nyní už se věnuje více posilovně a běhání. "Věřím, že to zafunguje a budu mít sílu a výdrž, protože loni to byla moje slabina, že jsem v semifinále odpadal," řekl. Byl rád, že si po zklamání z olympiády ve Vancouveru nedal závodní pauzu. Plánoval dokonce, že by nejezdil dvě sezony.

"Měl jsem takovou chuť, ale neudělal jsem to, což je dobře, protože naskakovat zpět je složité," řekl Kraus, který nemá strach z budoucnosti bez lyžování. "Nic si nepřipravuji, ale cítím se pevně v tom, že slušně komunikuji a vytvořil jsem si tolik kontaktů, že to problém nebude." Minulý ročník SP poznamenala smrt Kanaďana Nicka Zoricice, který nepřežil pád ve švýcarském Grindelwaldu.

Podle Krause si organizátoři budou dávat pozor, aby se podobná tragédie neopakovala, a skikrosaři možná budou dostávat po vzoru fotbalistů za "fauly", strkání na trati nebo najíždění na lyže, žluté a červené karty. "Nekoukám na to skepticky, ale nevím, jak se to bude prosazovat. Jestli bude silný rozhodčí, který řekne a už se s ním nebude diskutovat a pojede se dál. Pokud ne, tak to vnese pravidlářství do našich závodů, které doteď byly jasné," řekl Kraus.

Autor: