Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skikrosař Kraus překvapil. Spojil se s nepřítelem a koučem Landou

Sport

  15:20
PRAHA - Padala ostrá slova. Nejen u televizních obrazovek, neboť každý viděl, že Slovinec Flišar v osmifinálové jízdě na olympiádě v Soči do českého favorita Krause žďuchl a pomohl mu tak k bolestivému pádu, ale i mezi samotnými aktéry. „Teď jsme v jednom týmu a pomáháme si. Je to prospěšná spolupráce,“ pochvaluje si Tomáš Kraus.

Skikrosař Tomáš Kraus. foto: MAFRA - Michal Sváček

Český skikrosař, dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru, si po určitém váhání prodloužil kariéru. Novou motivaci našel po boku dvou špičkových závodníků - Švýcarky Fanny Smithové, která poskytla svého kouče Guillauma Nantermoda, a právě Slovince Filipa Flišara.

Tomáš Kraus

Ve 40 letech se bývalý reprezentant ve sjezdovém lyžování (29. ve slalomu na MS 1997, 28. ve slalomu na MS 2003, pětkrát mistr republiky) rozhodl pokračovat v kariéře skikrosaře.

K této disciplíně přestoupil v sezoně 2002/03 a stal se legendou. Vyhrál první závod SP, čtyřikrát ovládl celý seriál a dvakrát se stal mistrem světa.

Jen na olympijských hrách se Krausovi dařilo méně, při premiéře ve Vancouveru 2010 skončil na 11. a letos v Soči na 18. místě.

Fyzický střet i následující slovní konflikt už jsou minulostí, byť Kraus cestoval ze Soči s bolístkami na těle i na duši.

„Dva týdny po hrách jsme si to vyříkali. V Soči padla silná slova, možná jsem řekl něco neuváženě, ale je to pryč a atmosféra v nově složeném týmu je velice příjemná,“ má jasno čtyřicetiletý závodník, který je považovaný za legendu světového skikrosu.

Další Krausova posila je rovněž velmi zvučná - zahájil spolupráci s lyžařským trenérem Pavlem Landou, který v minulosti připravoval akrobatického skokana na lyžích Aleše Valentu a dovedl jej k triumfu na olympiádě v Salt Lake City 2002.

„K technickému trenérovi jsme potřebovali někoho, kdo má zkušenosti se Světovým pohárem a se světovým lyžováním, a přitom by dokázal oživit náš tým. To Pavel splňuje,“ vysvětluje.

Český skikrosař Tomáš Kraus.
Český skikrosař Tomáš Kraus.
Český skikrosař Tomáš Kraus.
Skikrosař Tomáš Kraus.

A že Valenta uzavřel kariéru před sedmi lety a Landa tak naskakuje do závodního lyžování po delší pauze? To prý na závadu není. „On je pořád v lyžařském dění, leckteré věci s ním probírám už asi tři roky, takže jsme se dohodli. Teď je trenérem golfu, přes zimu má čas.“

Pro slůvko veterán má pochopení

Krausovy plány pro další sezonu jsou také jasné. „První dva závody Světového poháru v prosinci v Kanadě vypouštím, do konce roku absolvuju dva závody ve Francii a dva v Itálii. V lednu se pojede mistrovství světa v rakouském Kreichsbergu (24. a 25. 1.), na šampionát se budeme týden připravovat ve Švýcarsku,“ přibližuje.

VETERÁNÍ TO NEBALÍ

Skutečnost, že se o něm píše a bude psát jako o veteránovi, Krausovi nevadí. „Ve třiceti bych se proti takovému označení asi ohrazoval, ale ve čtyřiceti už nemůžu. Pravda, víc se mi líbí slovo legenda, zní to lichotivěji. Jenže psát o mně jinak než jako o veteránovi už asi fakt nejde, mám pro to pochopení,“ usmívá se.

Do tréninku prý opět vkládá veškerou energii. „Zprvu jsem myslel, že další sezonu pojmu trochu volněji a budu se sportem jenom bavit. Jenže po týdnu první přípravy v Rakousku jsem si pořád připadal, že se na lyžích moc dobře necítím, a v takové formě bych do závodů nastoupil opravdu nerad. Tak jsem začal makat a už se cítím mnohem líp.“